Czy cyklinowanie podłogi jest zabiegiem opłacalnym?

Czy cyklinowanie podłogi jest zabiegiem opłacalnym?

27 czerwca 2022, godz. 13:30
Materiał zewnętrzny, fot. pixabay.com
Udostępnij: Kopiuj link

Cyklinowanie podłogi to zabieg, umożliwia drewnianej posadzce, zniszczonej wieloletnim użytkowaniu oraz eksploatowanej, przywrócenie dawnego blasku. Przy użyciu specjalnej maszyny, czyli cykliniarki z powodzeniem możemy zniwelować różnego rodzaju uszkodzenia, wgniecenia, zarysowania lub plamy. Musimy jednak pamiętać o tym, że możliwe jest to tylko i wyłącznie do wykonania na podłodze drewnianej. Niestety jednak oprócz szeregu zalet, które niesie ze sobą ten zabieg, posiada on również wady. Między innymi na czas jego wykonania konieczne będzie opuszczenie mieszkania a także wyniesienie wszystkich mebli. Zastanówmy się zatem jednak nad tym, czy cyklinowanie podłogi bywa opłacalne?

Cyklinowanie podłogi – co to właściwie jest?

Jeżeli udało wam się kupić mieszkanie z rynku wtórnego, które posiada drewnianą podłogę lub pakiet, macie sporo szczęścia. Nawet, jeśli posadzka na pierwszy rzut oka nie wygląda atrakcyjnie, a jej dotychczasowy właściciel nie docenił jej wartości, z powodzeniem możecie ją odświeżyć. nie warto od razu podejmować pochopnych decyzji dotyczących układania nowej podłogi. drewno naprawdę posiada wiele zalet, Dlatego również decydujemy się na taką inwestycję w przypadku nowego mieszkania. Skupmy się jednak na podłodze wyeksploatowanej i zniszczonej. Jeżeli zauważymy, że nasza drewniana posadzka posiada złuszczający się lakier, a widoczne są na niej także zarysowania lub plany, konieczne może okazać się jej cyklinowanie. Cyklinowanie parkietu to zabieg, który naprawdę jest opłacalny i warto go wykonać. To nic innego jak po prostu pozbycie się wierzchniej warstwy naszej drewnianej posadzki. Zatem zarówno warstwa zabezpieczająca w formie lakieru, oleju lub farby, a także około 2 mm górnej warstwy klepek parkietu lub desek pozostają stare. Musimy również wiedzieć, że sam zabieg wiąże się także z demontażem listew przypodłogowych, dotyczy oceny i identyfikacji stopnia uszkodzenia drewna, a także oczyszczeniem powierzchni i naprawą uszkodzonych elementów. Jeżeli zatem na naszej drewnianej posadzce zauważymy nierówności lub ruchome klepki czy wystające deski, cyklinowanie podłogi umożliwia ich naprawa. Po tej renowacji musimy pamiętać również o nałożeniu warstwy zabezpieczającej i zazwyczaj wybiera się taką samą jak przed rozpoczęciem renowacji. Oczywiście możemy tutaj zmienić formę zabezpieczenia naszego drewna, ale należy robić to rozsądnie i z rozmysłem, by nie uszkodzić posadzki. Cyklinowanie podłogi sprawia, że nasza posadzka będzie prezentowała się naprawdę doskonale, zupełnie jak nowa.

Kiedy cyklinować drewnianą podłogę?

Wspomnieliśmy już o tym, że cyklinowanie podłogi wiąże się często z koniecznością opuszczenia mieszkania na kilka dni lub tygodni. Cała podłoga, która ma zostać poddana temu zabiegowi renowacyjny mu powinna zostać opróżniona. Przenoszenie mebli z jednego pomieszczenia do drugiego nie wchodzi tutaj w grę. Dlatego też cyklinowanie podłogi należy zaplanować rozsądnie. jeżeli zadanie to zlecimy fachowcom, z powodzeniem w tym czasie możemy wybrać się na urlop, a po jego zakończeniu wrócimy do odmienionego mieszkania. Warto wiedzieć również o tym, że cyklinowanie drewnianej wykonuje się naprawdę rzadko. Jest to czynność, którą ponawiamy co kilkanaście lub co kilkadziesiąt lat – w zależności od stopnia eksploatacji i ewentualnych uszkodzeń naszej posadzki.

Podsumowanie

Oczywiście cyklinowanie podłogi możemy wykonać samodzielnie. Musimy jednak liczyć się z tym, że konieczne będzie wynajęcie odpowiednie i do tego maszyny, czyli cykliniarki, a także powinniśmy mieć świadomość tego, że samodzielnie prowadzony zabieg renowacyjny drewnianej posadzki będzie o wiele bardziej czasochłonny. Ponad do niewłaściwe korzystanie z maszyny może doprowadzić do uszkodzenia drewnianej podłogi. Oznacza to więc, że najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z pomocy doświadczonych fachowców, którzy szybko i sprawnie poradzą sobie z tym zadaniem. Ponadto unikniemy ewentualnych rozczarowań, dotyczących konieczności wymiany klepek lub desek – fachowcy poradzą sobie z tym znacznie dokładniej i szybciej.

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu