Nie daj się oszukać podczas planowania wakacji

Nie daj się oszukać podczas planowania wakacji

8 lipca 2022, godz. 10:08
źródło: KPP Lubliniec
Udostępnij: Kopiuj link

Policja ostrzega przed wakacyjnymi oszustwami:
W okresie wakacyjnych wyjazdów wiele osób rezerwuje przez Internet noclegi w górach lub nad morzem. Najczęściej głównymi kryteriami są lokalizacja oraz cena. Wykorzystują to oszuści na działający metodą na tzw. „kwaterę". Takie oszustwo polega na umieszczaniu w Internecie fałszywych ogłoszeń dotyczących wynajmu miejsc noclegowych w atrakcyjnych cenach. Policjanci ostrzegają i radzą jak nie dać się oszukać.

W wakacje zwiększa się aktywność przestępców internetowych działających metodą „na kwaterę”. Atrakcyjne oferty umieszczane przez oszustów na popularnych platformach sprzedażowych kuszą znakomitą lokalizacją, niską ceną, zdjęciami wspaniałych apartamentów czy urokliwych domków oraz zapierających dech widoków z ich okien. Oszuści najczęściej podszywają się pod właścicieli istniejących nieruchomości, próbując wyłudzić zaliczki za rezerwację miejsc noclegowych lub oferują nieistniejące apartament, domki czy kwatery.

By nie dać się oszukać porównajmy cenę wynajmu z tymi w podobnym standardzie i lokalizacji, a tzw. super okazje powinny zawsze wzbudzać nasze podejrzenia. Decydując się na konkretną lokalizację, sprawdźmy, czy domek, pensjonat, kwatera faktycznie istnieje. Sprawdźmy, czy istnieje podany adres, ponieważ zdarza się, że ogłoszenie dotyczy ulicy, bądź adresu, którego nie ma. Tutaj pomocne mogą się okazać narzędzia internetowe umożliwiające lokalizację adresu. Postarajmy się zebrać na temat tego obiektu jak najwięcej informacji. Większe kwatery i pensjonaty są z reguły wpisywane do rejestrów organów samorządowych. Można tam zadzwonić i zapytać, czy takie obiekty rzeczywiście istnieją. Nie sugerujmy się również jedynie opiniami zadowolonych klientów dostępnymi na stronie internetowej obiektu, gdyż w przypadku oszustwa są one spreparowane. Starajmy się zasięgnąć opinii od naszych znajomych i innych wiarygodnych źródeł. Jeżeli w ogłoszeniu podano bardzo mało informacji np. tylko numer telefonu komórkowego, to już powinno wzbudzić naszą czujność. Im ogłoszenie bardziej „anonimowe”, tym bardziej podejrzane.

Nie podejmujmy decyzji w jednej chwili. Pośpiech nie zawsze jest dobrym doradcą.
 

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu