Koleje Śląskie udostępniają symulator pociągu. Odzwierciedla w skali 1:1 kabinę pojazdu

Koleje Śląskie udostępniają symulator pociągu. Odzwierciedla w skali 1:1 kabinę pojazdu

9 sierpnia 2022, godz. 11:14
źródło: Koleje Śląskie, zdj. gł. ilustracyjne
Udostępnij: Kopiuj link

Jest to propozycja zarówno dla amatorów, jak i zawodowców. Koleje Śląskie udostępniają symulator pociągu, który jest odzwierciedleniem w skali 1:1 prawdziwej kabiny pojazdu trakcyjnego najnowszej generacji typu Elf 2/22 Wed. Teraz każdy może się przekonać, jak to jest „kierować pociągiem”.

Pulpit maszynisty jest odwzorowany w 100% z każdym urządzeniem, które znajduje się w realnym składzie. Dodatkowo symulator odzwierciedla wrażenia związane z prowadzeniem pojazdu trakcyjnego, jak na przykład: drgania, przyśpieszenie, hamowanie, przeciążenie… a nawet wykolejenie pojazdu. 

Symulator pojazdu kolejowego, źródło: Koleje Śląskie

Symulator umożliwia szkolenie z zakresu prowadzenia pojazdów z wykorzystaniem nowoczesnych systemów kierowania składem (zgodnie z Europejskim Systemem Sterowania Pociągiem – ETCS) oraz zapewnia ćwiczenia z wykorzystaniem łączności GSM-R, która od 2025 roku będzie podstawowym systemem łączności w Polsce - czytamy na stronie Kolei Śląskich.

Ponadto umożliwia przećwiczenie zdarzeń oraz wypadków podczas pracy pociągowej czy manewrowej, także przy udziale innych pojazdów kolejowych i drogowych. Do tego dochodzi możliwość odtworzenia całego szeregu usterek, czy ekstremalnych i rzadkich sytuacji, z którymi w swojej pracy muszą mierzyć się maszyniści. 

Wirtualny przejazd (pod nadzorem i z pomocą profesjonalnego instruktora) trwa 60 minut i jest podzielony na następujące etapy:

  1. Omówienie zasad BHP oraz działania elementów symulatora pojazdu kolejowego (5 min.)
  2. Zaznajomienie uczestnika z obsługą symulatora (5 min.)
  3. Przygotowanie pociągu do jazdy oraz sama jazda pociągiem (45 min.)
  4. Omówienie przebiegu symulacji (5 min.).

Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie Kolei Śląskich >TUTAJ<. Przejazd należy wcześniej zarezerować.

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu