Dziś działania na rzecz bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego

Dziś działania na rzecz bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego

28 września 2022, godz. 9:52
źródło: KPP Lubliniec, BRD KGP
Udostępnij: Kopiuj link

Dziś policja prowadzi ogólnopolskie działania kontrolno-prewencyjne pn. „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego” (NURD). Mają one na celu zwiększenie bezpieczeństwa tych uczestników ruchu drogowego, którzy podczas wypadków są szczególnie narażeni na ich tragiczne konsekwencje.

Podczas prowadzonych działań nadzorem zostaną objęte m.in. przejścia dla pieszych gdzie dochodziło do potrąceń. Jak informuje policja, najwięcej wypadków i ofiar wśród pieszych powodują kierujący pojazdami, przede wszystkim samochodami osobowymi. Ich główną przyczyną jest nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na przejściu dla pieszych.

Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego to także rowerzyści, kierujący hulajnogami elektrycznymi, urządzeniami transportu osobistego oraz wspomagającymi ruch. Do wypadków z ich udziałem dochodzi z powodu nieustąpienia pierwszeństwa przez innych uczestników ruchu lub nieprawidłowego przejeżdżania rowerem przez pasy. 

Przypominamy, że za nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu grozi mandat w wysokości 1500 zł, a w warunkach recydywy 3000 zł. Dodatkowo na konto kierowcy dopisywanych jest 15 punktów karnych.

Nie oznacza to jednak, że uważać muszą tylko kierowcy. Niebezpiecznych zachowań dopuszczają się także piesi. Dotyczy to głównie wtargnięcia na przejście, przechodzeniu przez pasy na czerwonym świetle lub rozproszeniu uwagi.

Policja apeluje o zachowanie zdrowego rozsądku i przestrzeganie przepisów ruchu drogowego.

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu