Co słychać w Lubitece? Podsumowanie ostatnich wydarzeń [ZDJĘCIA]
W Miejsko-Powiatowej Bibliotece Publicznej w Lublińcu wiele się dzieje. Od samego początku października odbyło się tam mnóstwo spotkań, warsztatów oraz innych ciekawych wydarzeń, takich jak np. Noc Bibliotek. Poniżej krótkie podsumowanie tego, co działo się w ostatnim czasie w lublinieckiej bibliotece. Więcej zdjęć w galerii na końcu artykułu.
Warsztaty komiksowe z Wiesławem Skupniewiczem
Lubiteka zaprosiła uczniów lublinieckich szkół oraz dzieci, młodzież z miasta i powiatu na warsztaty komiksowe z panem Wiesławem Skupniewiczem - absolwentem Schola Posnaniesis, debiutował w numerze 25w Świata Komiksu krótką formą “Lucija to piękna kobieta”. Od 1998 r. jako freelancer pracuje dla reklamy, ilustruje storyboardy książki, komiksy tworzy modele 3D i animuje. Od 2020 r. razem z Tobiaszem Piątkowskim tworzy serię Bazyliszki. Na początku uczestnicy zajęć poznali Ignacego Łukasiewicza – jego życie, dorobek naukowy i społeczny. Jak narysować myśl? Jak pokazać ruch za pomocą kreski? Jak narysować radość? Na te i na wiele innych pytań odpowiadał Pan Wiesław. Podczas warsztatów wszyscy stworzyli postać Ignacego Łukasiewicza oraz każdy narysował własną krótką formę komiksową z innymi bohaterami. Spotkanie odbyło się w ramach projektu "Jak Ignacy Łukasiewicz zastał Polskę w ciemności potrzasku, a zostawił w nafty blasku" sfinansowane ze środków Fundacja PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza w ramach programu Rozgrzewamy Polskie Serca. Więcej zdjęć w galerii zdjęciowej na końcu artykułu.
zdj. Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Lublińcu
Noc Bibliotek 2022 za nami
W sobotę 1 października w lublinieckiej bibliotece w ramach ogólnopolskiej akcji odbyła się Noc Bibliotek. Tegoroczna edycja była pod hasłem „To się musi powieść” i powiodło się. Frekwencja dopisała, atmosfera również. Za nami wiele niecodziennych atrakcji pod osłoną nocy. Podczas wydarzenia młodsi i starsi nie tylko wypożyczali książki, ale uczestniczyli również w warsztatach rękodzielniczych, grali w gry planszowe, uczestniczyli w wernisażu, spotkaniach autorskich, malowali, rysowali, czy kodowali. Więcej zdjęć w galerii zdjęciowej na końcu artykułu.
zdj. Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Lublińcu
Ignacy Chemik - w laboratorium biblioteki
We wtorek 4 października uczniowie lublinieckich szkół podstawowych oraz najmłodsi mieszkańcy Lublińca i powiatu wraz z rodzicami brali udział w ciekawej lekcji chemii w ramach projektu "Jak Ignacy Łukasiewicz zastał Polskę w ciemności potrzasku, a zostawił w nafty blasku" dofinansowanego przez Fundacja PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza z programu Rozgrzewamy Polskie Serca. Był to zaskakujący pokaz doświadczeń chemicznych przeprowadzony przez chemików ChemicAl World z Krakowa. Każdy miał możliwość indywidualnego przeprowadzenia eksperymentów mając przy tym mnóstwo radości. Pokaz chemiczny rozbudził naturalną ciekawość oraz kreatywność uczestników spotkań. Samodzielne wykonywane widowisko eksperymentów to na pewno coś, co zostanie w pamięci dzieci, młodzieży i dorosłych na długo! Tego typu działania pomagają w zapamiętaniu i zrozumieniu wiedzy chemicznej, rozwijają pasje badawcze oraz zainteresowanie światem chemii. O tym, że chemia jest fajna przekonali się wszyscy uczestnicy pokazów chemicznych. Są one świetnym sposobem, aby uczyć najmłodszych otaczającego ich świata. Więcej zdjęć w galerii zdjęciowej na końcu artykułu.
zdj. Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Lublińcu
Kwiatowy exploding box
W sobotę 8 października w Lubitece odbyły się warsztaty rękodzielnicze, podczas których pani Beata Chrobok pokazała swoją pasję, jaką jest scrapbooking. Wspólnie z prowadzącą uczestnicy wykonali exploding box - pudełko, które po otworzeniu rozkłada się na boki ukazując całą swoją zawartość. Może być pięknym prezentem zastępującym np. kartkę urodzinową. Powstały przepiękne prace. Pozostaje tylko włożyć coś do pudełka i wyjątkowy prezent jest gotowy. Więcej zdjęć w galerii zdjęciowej na końcu artykułu.
zdj. Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Lublińcu
Warsztaty rękodzielnicze - jesienny karmnik
Tym razem, 15 października, Lubiteka zaprosiła dzieci z rodzicami i młodzież na warsztaty, podczas których wspólnie z panią Ewą Chrobok stworzyli wyjątkowy prezent dla naszych małych skrzydlatych przyjaciół - mini karmniki. Wykonanie ich było bardzo proste i dostarczyło uczestnikom wiele frajdy. Więcej zdjęć w galerii zdjęciowej na końcu artykułu.
zdj. Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Lublińcu
Czytanie to podróż do tysiąca światów
W ramach promowania czytelnictwa wśród najmłodszych, pani Dorota z Filii Nr 3 Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej im. Józefa Lompy w Lublińcu odwiedziła dzieci z Przedszkola Publicznego w Strzebiniu. Dzieci z wielkim zainteresowaniem wysłuchały opowiadania o Czarnym Nosku, a następnie odpowiadały na pytania. W prezencie dostały od pani bibliotekarki zakładki do książki. Spotkanie przebiegło w miłej atmosferze. O pozytywach jakie niesie czytanie warto zawsze mówić i podkreślać. Stanowi ono bowiem wielką skarbnicę wiedzy i nie tylko, bowiem poprawia nastrój, wzmacnia pamięć, koncentrację, uwagę oraz zwiększa zasób słownictwa. To tylko niektóre korzyści wynikające z głośnego czytania. Zachęcamy dorosłych do wspólnego spędzania czasu przy lekturze wraz z najmłodszym pokoleniem.
zdj. Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Lublińcu
Komentarze
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!