Dzisiejszy sondaż: Czy Polacy wyjdą z grupy na EURO 2024?

Odpowiedzi:

UTW w Lublińcu uczestniczył w koncercie NOSPR w Katowicach

UTW w Lublińcu uczestniczył w koncercie NOSPR w Katowicach

23 maja 2023, godz. 7:58
źródło: UTW Lubliniec, NOSPR (red. Lubliniec.info) / zdj. UTW Lubliniec
Udostępnij: Kopiuj link

Studenci i sympatycy Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Lublińcu uczestniczyli w wyjeździe edukacyjno-kulturalnym na koncert Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. Wydarzenie było częścią Festiwalu Katowice Kultura Natura, którego tegorocznym motywem przewodnim były pejzaże malowane dźwiękiem – dzieła, które zachwycają harmonią braw i barwami harmonii.

Koncert odbył się w dniu 18 maja. Pozostawił na słuchaczach niezapomniane wrażenia. Zachwyciła muzyka w mistrzowskim wykonaniu, ale także nowoczesna siedziba Narodowej Orkiestry. 

Festiwal Katowice Kultura Natura to niecodzienna wystawa najpiękniejszych pejzaży muzycznych: podwiedeńskich (Beethoven), szkockich (Mendelssohn), czeskich (Dvořák), fińskich (Sibelius), włoskich i alpejskich (Liszt) oraz litewskich (Karłowicz). Orkiestrze towarzyszył dyrygent Lawrence Foster, a solową partię na wiolonczeli wykonywał Andrei Ioniță. Goście wysłuchali utworów:

  • Uwertury koncertowej „W naturze" - Antonína Dvořáka
  • Rapsodii hebrajskiej "Schelomo" - Ernesta Blocha
  • Symfonii Pastoralnej - Ludwiga van Beethovena

Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach to jedna z najważniejszych polskich orkiestr symfonicznych, a także wszechstronnie działająca instytucja kultury. Jej historia sięga 1935 roku. To właśnie wtedy zespół zadebiutował na antenie i od tamtej chwili jest stale obecny na falach Polskiego Radia.

Na uwagę z pewnością zasługuje również siedziba NOSPR – nowoczesny budynek mieszczący salę koncertową (na 1800 miejsc) i kameralną oraz liczne przestrzenie warsztatowe i edukacyjne. Jest to miejsce z pewnością warte odwiedzenia.

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu