Ocieplenie poddasza - jak zrobić izolację wełną mineralną? 

Ocieplanie poddasza – jak zrobić izolację wełną mineralną?

26 maja 2023, godz. 12:22
Materiał zewnętrzny
Udostępnij: Kopiuj link

Zastanawiasz się, dlaczego warto wybrać wełnę zamiast piany poliuretanowej albo styropianu? Planujesz ocieplenie poddasza i zastanawiasz się, jakie efekty to przyniesie? Zobacz, co zrobić, żeby zabezpieczyć dom przed ucieczką ciepła, a przy okazji również ogniem i hałasem.

Ocieplenie poddasza wełną mineralną - jaki produkt wybrać?

Do wyboru masz materiały wełniane w różnej postaci: twardych i miękkich płyt, rolek, mat, granulatu czy płatków. Wszystko po to, żebyś mógł wykonać szczelną izolację. Na poddaszu najlepiej sprawdzi się wełna szklana, ponieważ jest lekka i sprężysta, dzięki czemu nie obciąży całego budynku, a do tego łatwo dopasujesz ją do konstrukcji połaciowej, umieścisz ściśle przy krokwiach i dotrzesz do każdej szczeliny.

Wełna mineralna - izolacja przeciwpożarowa i akustyczna

Wełna szklana nie tylko obniży Twoje rachunki za ogrzewanie. Oprócz izolacyjności cieplnej zapewni także izolację dachu w przypadku wybuchu pożaru. Jest niepalna, więc nie zajmie się ogniem - pod wpływem temperatury dojdzie do stopienia lepiszczy (np. żywic). 

Kolejną mocną stroną wełny mineralnej jest jej akustyka - skutecznie wygłusza pomieszczenia i cały budynek. Poprawia komfort życia, bo domownicy nie przeszkadzają sobie nawzajem, a dźwięki dochodzące z zewnątrz stają się wytłumione.

Ocieplenie poddasza bez mostków termicznych

Wybieraj wełny o niskim współczynniku przenikania ciepła, takie jak Isover Multimax. To najważniejszy parametr, choć jeśli popełnisz błędy podczas układania izolacji poddasza, nawet on nie pomoże. Zastosuj dwie warstwy ocieplenia dachowego, położone prostopadle względem siebie. Dzięki temu unikniesz powstania luk, tzw. mostków termicznych. To puste przestrzenie pomiędzy płytami, matami czy rolkami wełny, przez które ucieka ciepłe powietrze. Ściśle układaj wszystkie materiały, w ten sposób zapobiegniesz ich przesuwaniu się.

Montaż wełny w przegrodzie z folii - jak przygotować miejsce na materiał izolacyjny?

Do prac termoizolacyjnych musisz podejść z głową i zrozumieniem dla specyfiki materiału, jakim jest wełna. W niesprzyjających warunkach może nasiąkać wodą i gromadzić wilgoć. Dlatego tak ważne jest właściwe wykonanie przegrody.

Od strony dachu musi być założona membrana w postaci folii paroprzepuszczalnej, która odprowadzi nadmiar pary wodnej. Z kolei od wewnątrz matę musi pokrywać folia paroizolacyjna, która nie dopuści do przedostania się wilgoci do środka. 

W przegrodzie trzeba zostawić szczelinę wentylacyjną, która zapewni właściwe krążenie powietrza i również wesprze eliminację wody. Tylko tak uchronisz budynek i izolację przed rozwojem pleśni i grzybów.

Termoizolacja - wady i zalety ocieplenia z wełny mineralnej

Wełna mineralna ma wielokierunkowe działanie - od ochrony termicznej, akustycznej, po przeciwogniową. Zapewnia zdrowe środowisko do życia, ale tylko pod warunkiem odpowiedniego wykonania przegrody, w której umieścisz materiał izolacyjny.

Podczas montowania stelaża z metalowych profili i ocieplania poddasza ważne jest, żeby spełnić wszystkie warunki, zachować odpowiednią odległość i grubość warstw (co najmniej 15 cm - 20 cm w zależności od rodzaju wełny).

Ocieplenie połaci dachowych - wełna mineralna

Sposobów na ocieplenie dachu jest kilka - styropian, pianka PUR i wełna mineralna. Ten ostatni materiał jest najbardziej uniwersalny. Zastosujesz go w przypadku dowolnej powierzchni - ocieplisz swój dom, a przy okazji zabezpieczysz go przed hałasem, ogniem. Zobacz materiały budowlane w oficjalnym sklepie Isover - producenta wełny mineralnej.

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu