Dzisiejszy sondaż: Czy Polacy wyjdą z grupy na EURO 2024?

Odpowiedzi:

Jak zmienić zawód: ważne kroki na drodze do nowej kariery

Jak zmienić zawód: ważne kroki na drodze do nowej kariery

29 maja 2023, godz. 7:44
Materiał zewnętrzny / fot. unsplash.com
Udostępnij: Kopiuj link

Często ludzie nie mogą zdecydować się na zmianę niekochanego zawodu. Nie wiedzą od czego zacząć i jak postępować. Przygotowaliśmy dla Ciebie kilka wskazówek, które pomogą Ci w wyborze kariery.

Jeszcze dwie, trzy dekady temu wierzono, że zawód zdobywa się raz na całe życie. Do wyboru przyszłej specjalności podeszto z całą odpowiedzialnością: zdecydowano o losie osoby! Teraz normalne jest szukanie siebie przez całe życie, zmiana dwóch, trzech, pięciu zawodów. Jeśli Ty również zastanawiasz się nad zmianą zawodu i nie wiesz od czego zacząć, to polecamy przeczytanie naszego artykułu i skorzystanie z naszych porad.

Po pomyślnym wybraniu nowego zawodu najważniejsze jest wybranie właściwego sposobu na znalezienie pracy. Polecamy platformę Jooble. Tutaj możesz znaleźć setki aktualnych ofert pracy dla dowolnej pracy lub dowolnego miasta. Dzięki wyszukiwarce tagów łatwo znajdziesz praca Lubliniec.

Zdecyduj, czy naprawdę chcesz zmienić zawód

To pytanie, które zdecydowanie powinieneś sobie zadać przed podjęciem działań. Zdarza się, że ludzie ulegają wpływowi otoczenia i zaczynają myśleć tymi samymi kategoriami. Na przykład Twoi znajomi lub współpracownicy nieustannie dyskutują o przejściu do trybu online: ktoś bierze udział w kursach, ktoś próbuje samodzielnie nauczyć się podstaw nowego zawodu, ktoś po prostu na to patrzy.

Lub w obecnej pracy staje się niestabilna: ryzyko zwolnień, opóźnienia w wynagrodzeniu, niezrozumiałe perspektywy. Grasz bezpiecznie, zacznij uczyć się nowego zawodu. Ale potem sytuacja się poprawia i nie ma sensu dalej się uczyć, nie planujesz już wyjazdu.

Dlatego przed zmianą zawodu odpowiedz sobie na pytanie: „Po co chcę to robić, jaki jest mój cel?” Przeanalizuj, jakie mogą być inne sposoby osiągnięcia tego celu.

Przeanalizuj, jakie posiadasz umiejętności i zdolności

Zawody, podobnie jak ubrania, mają swoją modę: wczoraj prawnicy byli poszukiwani, dziś technologie informatyczne zyskują na popularności. Wspaniale jest wejść do strumienia, ale ważne jest również, aby wziąć pod uwagę swoje pochodzenie: umiejętności, doświadczenie, cechy osobiste, zainteresowania.

Jeśli nigdy wcześniej nie pracowałeś z analityką i obliczeniami, a problemy z matematyką nie budzą w tobie entuzjazmu, zawód analityka danych najprawdopodobniej zostanie ci dany przez ból, nawet jeśli jest dobrze płatny. Będziesz musiał zmusić się do siedzenia przed komputerem i niecierpliwego patrzenia na zegar w oczekiwaniu na koniec dnia pracy.

Poznaj rynek pracy

Znajomość rynku to przewaga nad konkurencją. A także doskonała odskocznia do szybkiego udanego startu w zawodzie. Kiedy dobrze zrozumiesz, jacy specjaliści są obecnie poszukiwani, możesz łatwo dołączyć do tego strumienia i szybko wywalczyć sobie miejsce w słońcu.

Polecamy dowiedzieć się, czym są zawody IT i cyfrowe, na co jest popyt teraz i według prognoz będzie popyt w ciągu najbliższych 3+ lat. Jakie wymagania stawiane są specjalistom w każdym z nich i jakie obowiązki mają pełnić.

Następnie połącz te informacje z osobistym doświadczeniem, zdolnościami i umiejętnościami miękkimi i dowiedz się, która z tych karier jest dla Ciebie odpowiednia.

Stwórz własną strategię zmiany kariery

Najbardziej bezpiecznym finansowo rozwiązaniem jest dalsza praca w starym miejscu i jednoczesna nauka nowego zawodu. Kiedy go zdobędziesz, zrozumiesz, że wszystko się układa (jest stały strumień niezależnych projektów lub otrzymałeś zaproszenie od pracodawcy na interesujące Cię stanowisko), zrezygnuj i całkowicie zanurz się w nowym zawód. Idealnie jest mieć finansową poduszkę powietrzną na kilka miesięcy na wypadek przerw w pracy na starcie.

Druga, bardziej odważna opcja to natychmiastowa rezygnacja z pracy i całkowite oddanie się nauce. Będziesz mógł poświęcić maksimum czasu na naukę i szybciej zacząć ćwiczyć. W takim scenariuszu na pewno potrzebujesz finansowej poduszki powietrznej na okres studiów, zbierania portfolio i poszukiwania pracy.

Skorzystaj ze wsparcia bliskich

Każda zmiana na dużą skalę jest trudna. Dlatego ważne jest, aby bliscy zrozumieli przez co przechodzisz, zaakceptowali Twój wybór i wsparcie. Wtedy problemy z motywacją będą wielokrotnie mniejsze.

Porozmawiaj z osobami, których opinia jest dla Ciebie ważna i których wsparcie chciałbyś poczuć. Opowiedz nam o swoich planach, omów je, wyjaśnij, dlaczego podjąłeś taką decyzję.

Poznaj platformy edukacyjne i ich funkcje

Rynek edukacyjny jest pełen ofert przekwalifikowania i podwyższenia kwalifikacji. Monitoruj, jakie są zalety poszczególnych platform edukacyjnych, jak długo trwają kursy, jakie formaty zajęć oferują. Teraz wcale nie trzeba od razu płacić za program długoterminowy, istnieje możliwość przetestowania produktu przed zakupem.

Rozwijaj swoje umiejętności społeczne

Oczywiste jest, że architekt z założenia powinien umieć rysować i obliczać stateczność konstrukcji – to są jego umiejętności zawodowe. A jeśli jednocześnie dobrze dogaduje się ze współpracownikami i klientami, zbiera od nich na czas wszystkie niezbędne informacje, umie się skoncentrować i zrealizować projekt w krótkim czasie – taki architekt jest podwójnie cenny!

Samodzielność, zarządzanie czasem, umiejętność uczenia się i pracy w zespole, prowadzenie produktywnej komunikacji – to umiejętności, które przydadzą się w każdym zawodzie. Już teraz zacznij je rozwijać, aby łatwo i szybko osiągnąć sukces w nowym zawodzie.

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu