Dzisiejszy sondaż: Czy Polacy wyjdą z grupy na EURO 2024?

Odpowiedzi:

Pamiętaj o swoim pupilu podczas wakacyjnego wyjazdu!

Pamiętaj o swoim pupilu podczas wakacyjnego wyjazdu!

12 lipca 2023, godz. 8:58
Lubliniec.info, źródło: KPP Lubliniec / zdj. KPP Lubliniec
Udostępnij: Kopiuj link

Podczas okresu wakacyjnego wiele osób wyjeżdża na zasłużony odpoczynek. Każdy potrzebuje bowiem chwili przerwy i czasu, aby zregenerować swoje siły. Właściciele zwierząt powinni jednak pamiętać wtedy o swoich pupilach i zapewnić im opiekę. Jak informuje Komenda Powiatowa Policji w Lublińcu, okres urlopowy to niestety czas najczęściej występujących przypadków porzucenia i krzywdzenia zwierząt.

Opiekowanie się zwierzęciem to duża odpowiedzialność. Należy bowiem się nim zająć również podczas wakacyjnego wyjazdu. Niektórzy właściciele nic sobie jednak z tego nie robią. Efektem są późniejsze sytuacje, w któych dochodzi do krzywdzenia zwierząt.

- Bezwzględni właściciele, chcąc pozbyć się „problemu” przed wyjazdem na wakacje, przywiązują swojego psa lub kota do drzewa, nierzadko w miejscach odludnych, gdzie zwierzę ma minimalne szanse na odnalezienie przez przypadkowego przechodnia. Zdarzają się przypadki wywiezienia i wyrzucenia zwierzęcia z samochodu z dala od domu, czasem nawet już w czasie podróży - opisuje KPP w Lublińcu.

Decyzja o posiadaniu pupila powinna być więc przemyślana. Należy zastanowić się czy jesteśmy w stanie, chociażby podczas wakacyjnego wyjazdu, zapewnić zwierzakowi odpowiednią opiekę.

Policja przypomina, że porzucenie zwierzęcia traktowane jest jako znęcanie się nad nim i stanowi przestępstwo zagrożone karą do 3 lat więzienia. W przypadku znęcania się nad zwierzęciem ze szczególnym okrucieństwem, sprawcy grozi kara od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności.

Przez znęcanie się nad zwierzętami należy rozumieć zachowania lub świadome dopuszczenie do zachowania takiego jak bicie, zranienie lub okaleczenie zwierzęcia, stosowanie urządzeń obliczonych na spowodowanie specjalnego bólu, zmuszanie go do czynności mogących sprawiać ból, przeciążenie zwierząt, transport i przetrzymywanie zwierząt w sposób powodujący ich zbędny stres i cierpienie, trzymanie zwierzęcia w miejscu zmuszającym go do przebywania w nienaturalnej pozycji, niezapewnienie zwierzęciu odpowiedniej ilości wody i pożywienia - informuje lubliniecka policja.

Jeśli jesteś świadkiem znęcania się nad zwierzęciem należy powiadomić Policję, Straż Miejską lub inne odpowiednie służby zajmujące się pomocą dla zwierząt.

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu