Pszczoła jaka jest, (nie) każdy widzi

Pszczoła jaka jest, (nie) każdy widzi

20 października 2023, godz. 13:44
nadesłane: Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Lublińcu
Udostępnij: Kopiuj link

Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Józefa Lompy w Lublińcu zaprasza w ramach projektu „Lubliniec – moje zielone miasto. Sercu nam bliska ochrona środowiska” dzieci od 7 lat na warsztaty ekologiczno-plastyczne z  Justyną Kierat „Pszczoła jaka jest, (nie) każdy widzi)”. Zajęcia odbędą się 23 października o godz. 17:00.

Polskie gatunki tych cennych zapylaczy charakteryzuje duża różnorodność – najmniejsze mierzą kilka milimetrów, a największe ponad 2 centymetry, niektóre są mocno owłosione, a inne prawie wcale, na ich ciałach znajdziemy brąz, żółć, ale też biel, czerń, czerwień, a nawet zieleń i złoto.
Na wstępie warsztatów dowiecie się podstawowych informacji o życiu dzikich pszczół. Później, pod kierunkiem prowadzącej, będziecie mieli za zadanie je narysować, i to tak, aby można było na podstawie rysunku rozpoznać gatunek portretowanego owada.

Justyna Kierat – biolog, ilustratorka i edukatorka przyrodnicza. Pracę magisterską i doktorską na Wydziale Biologii Uniwersytetu Jagiellońskiego poświęciła murarce ogrodowej. Bada różnorodność gatunkową dzikich pszczół między innymi w Krakowie, Warszawie i Kampinoskim Parku Narodowym. Napisała kilka książek, m.in. „Pszczoły miodne i niemiodne”, „Mrówki małe i duże”, „Pająki w sieci i bez sieci” oraz ilustrowała publikacje innych autorów: „Ziarna, pestki, orzechy” Szymona Jastrzębowskiego i „Jak rybom wyrosły nogi” Michała Brodackiego. Przygotowywała również ilustracje do różnych projektów o tematyce przyrodniczej, takich jak tablice edukacyjne, broszury i edu-kolorowanki. Współpracowała w tym zakresie m.in. z Wigierskim, Biebrzańskim i Gorczańskim Parkiem Narodowym, Mazurskim Parkiem Krajobrazowym, Ogólnopolskim Towarzystwem Ochrony Ptaków, ośrodkami rehabilitacji dzikich zwierząt „Ostoja” i „Dzika Klinika”. Prowadzi blogi „Pod kreską” i „Żołna na łowach” poświęcone przyrodzie. Prowadzi zajęcia dla dzieci i dorosłych o tematyce przyrodniczej, głównie na temat pszczół i ptaków, czasem połączone z warsztatami plastycznymi. Należy do Polskiego Towarzystwa Entomologicznego.

Liczba miejsc ograniczona do 20 osób. Decyduje kolejność przyjścia. Wstęp wolny.

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu