Pszczoła jaka jest, (nie) każdy widzi
Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Józefa Lompy w Lublińcu zaprasza w ramach projektu „Lubliniec – moje zielone miasto. Sercu nam bliska ochrona środowiska” dzieci od 7 lat na warsztaty ekologiczno-plastyczne z Justyną Kierat „Pszczoła jaka jest, (nie) każdy widzi)”. Zajęcia odbędą się 23 października o godz. 17:00.
Polskie gatunki tych cennych zapylaczy charakteryzuje duża różnorodność – najmniejsze mierzą kilka milimetrów, a największe ponad 2 centymetry, niektóre są mocno owłosione, a inne prawie wcale, na ich ciałach znajdziemy brąz, żółć, ale też biel, czerń, czerwień, a nawet zieleń i złoto.
Na wstępie warsztatów dowiecie się podstawowych informacji o życiu dzikich pszczół. Później, pod kierunkiem prowadzącej, będziecie mieli za zadanie je narysować, i to tak, aby można było na podstawie rysunku rozpoznać gatunek portretowanego owada.
Justyna Kierat – biolog, ilustratorka i edukatorka przyrodnicza. Pracę magisterską i doktorską na Wydziale Biologii Uniwersytetu Jagiellońskiego poświęciła murarce ogrodowej. Bada różnorodność gatunkową dzikich pszczół między innymi w Krakowie, Warszawie i Kampinoskim Parku Narodowym. Napisała kilka książek, m.in. „Pszczoły miodne i niemiodne”, „Mrówki małe i duże”, „Pająki w sieci i bez sieci” oraz ilustrowała publikacje innych autorów: „Ziarna, pestki, orzechy” Szymona Jastrzębowskiego i „Jak rybom wyrosły nogi” Michała Brodackiego. Przygotowywała również ilustracje do różnych projektów o tematyce przyrodniczej, takich jak tablice edukacyjne, broszury i edu-kolorowanki. Współpracowała w tym zakresie m.in. z Wigierskim, Biebrzańskim i Gorczańskim Parkiem Narodowym, Mazurskim Parkiem Krajobrazowym, Ogólnopolskim Towarzystwem Ochrony Ptaków, ośrodkami rehabilitacji dzikich zwierząt „Ostoja” i „Dzika Klinika”. Prowadzi blogi „Pod kreską” i „Żołna na łowach” poświęcone przyrodzie. Prowadzi zajęcia dla dzieci i dorosłych o tematyce przyrodniczej, głównie na temat pszczół i ptaków, czasem połączone z warsztatami plastycznymi. Należy do Polskiego Towarzystwa Entomologicznego.
Liczba miejsc ograniczona do 20 osób. Decyduje kolejność przyjścia. Wstęp wolny.
Komentarze
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!