Lubiteka podsumowuje projekt „Harcerz Lublińca drogą historycznej szkoły przetrwania”

Lubiteka podsumowuje projekt „Harcerz Lublińca drogą historycznej szkoły przetrwania”

7 grudnia 2023, godz. 7:39
nadesłane: Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Lublińcu
Udostępnij: Kopiuj link

Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Józefa Lompy w Lublińcu zakończyła realizację zadania pn. „Harcerz Lublińca drogą historycznej szkoły przetrwania” w ramach programu Kultura – Interwencje 2023.

Zadanie koncentrowało się wokół trzech zagadnień związanych zarówno z historią lokalną, społeczną, jak i militarną. Opowiadało o ważnym rozdziale w polskiej wojskowości, który jest jednocześnie częścią dziejów Lublińca. Tematem wiodącym projektu była historia 74. Górnośląskiego Pułku Piechoty, z którą łączą się istotne dla historycznego kontekstu lokalnego wydarzenia (tj. powstanie i działalność związku harcerskiego) oraz bohaterowie (dowódcy 74. GPP czy działacze patriotyczni, tacy jak Konrad Mańka i ks. Jan Szymała). Losy pułku, harcerzy i Lublińca są z sobą splecione, co chcieliśmy pokazać podczas realizacji zadania.

Sądzimy, że poruszane przez nas w projekcie tematy historyczne są mało rozpoznane w powszechnym odbiorze. Działania projektu pozwoliły zwiększyć poziom świadomości lublińczan, zrozumieć tradycje związane z tym, że Lubliniec jest miastem garnizonowym, zbudować wiedzę o historii Polski i upamiętnić ważne momenty historii regionalnej i lokalnej.

Jednocześnie projekt były uzupełnieniem historycznej i regionalnej narracji i edukacji, którą prowadzimy jako biblioteka już od lat. Kierujemy serdeczne podziękowania do Narodowego Centrum Kultury, które wysoko oceniło nasz wniosek i przyznało nam dofinansowanie w wysokości 38.000 zł.

Galeria: Podsumowanie projektu Harcerz Lublińca drogą historycznej szkoły przetrwania

Podsumowanie projektu Harcerz Lublińca drogą historycznej szkoły przetrwania / zdj. nadesłane: Lubiteka Podsumowanie projektu Harcerz Lublińca drogą historycznej szkoły przetrwania / zdj. nadesłane: Lubiteka Podsumowanie projektu Harcerz Lublińca drogą historycznej szkoły przetrwania / zdj. nadesłane: Lubiteka Podsumowanie projektu Harcerz Lublińca drogą historycznej szkoły przetrwania / zdj. nadesłane: Lubiteka Podsumowanie projektu Harcerz Lublińca drogą historycznej szkoły przetrwania / zdj. nadesłane: Lubiteka
Zobacz całą galerię

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu