survival

Historyczna Szkoła Przetrwania w parku

3 października 2023, godz. 7:54
nadesłane: Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Lublińcu / zdjęcia: Czesława Włuka
Udostępnij: Kopiuj link

W sobotę  30 września Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Lublińcu wraz z 1. Harcerskim Klubem Specjalnościowym Sowa na terenie basenu w parku miejskim zorganizowała dla mieszkańców naszego miasta „Historyczną Szkołę Przetrwania”. Były to zajęcia edukacyjno-survivalowe, dzięki którym uczestnicy zdobyli nowe umiejętności i przeżyli  przygodę, która na długo zapadnie im w pamięci. Stanowiły one jeden z elementów cyklu wydarzeń ramach realizowanego przez naszą bibliotekę projektu „Harcerz Lublińca Drogą Historycznej Szkoły Przetrwana...”.

Zgodnie z planem o godzinie 08:00 pomimo początkowo kapryśnej pogody wszyscy pasjonaci „szkoły przetrwania” zebrali się na miejscu zbiórki w celu poszerzenia własnej wiedzy oraz sprawdzenia, jak sobie poradzą w  trudnych warunkach, na łonie przyrody. Wśród przybyłych można było zauważyć zarówno dzieci jak i osoby dorosłe, co z pewnością urozmaiciło organizowane zajęcia. Najmłodszy uczestnik miał 10 lat.

Zajęcia rozpoczęły się od części teoretycznej, gdzie omówiono zasady bezpieczeństwa, sposoby rozwiązywania problemów i pokonywania trudności, które są niezbędne, aby przetrwać w trudnych warunkach. Następnie instruktorzy survivalu 1. Harcerskiego Klubu Specjalnościowego Sowa przeszli do części praktycznej. Uczestnicy uczyli się techniki rozpalania ognia krzesiwem w warunkach, gdy pada deszcz i nie dysponujemy suchym drewnem, zasad pozyskiwania i uzdatnia wody, zdobywania pożywienia w terenie. Kolejnym interesującym zadaniem było wspólne budowanie schronienia, popularnie nazywane szałasem. Ostatnim blokiem  tematycznym była sygnalizacja. Uczestnicy zapoznali się z lusterkiem ratunkowym zwanym heliografem, zbudowali proste ognisko sygnalizacyjne, poznali działanie flary sygnalizacyjnej oraz granatu dymnego.

Na zakończenie zajęć wszyscy uczestnicy zebrali się przy wspólnym ognisku, gdzie mogli ogrzać się po wyczerpujących ćwiczeniach oraz posilić się gorącym daniem.

Historyczna Szkoła Przetrwania była dla wszystkich bardzo interesująca, ekstremalna i pełna wrażeń. Wszyscy, począwszy od najmłodszego do najstarszego, dali z siebie wszystko i pokazali w jakim celu tu przybyli. Po całym dniu pełnym emocji wszyscy wracali do domu zmęczeni, ale szczęśliwi. Mamy wielką nadzieję, że wiedza i umiejętności praktyczne zdobyte podczas warsztatów dadzą im pewność siebie i poczucie bezpieczeństwa w sytuacjach trudnych i kryzysowych.

Dziękujemy 1. Harcerskiemu Klubowi Specjalnościowemu Sowa za doskonałą organizację, świetne i niesamowite zajęcia survivalu.

„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Kultura-Interwencje. Edycja 2023”.

Galeria: Historyczna Szkoła Przetrwania w Parku Miejskim w Lublińcu

Historyczna Szkoła Przetrwania w Parku Miejskim w Lublińcu / zdj. Czesława Włuka, nadesłane: Lubiteka Historyczna Szkoła Przetrwania w Parku Miejskim w Lublińcu / zdj. Czesława Włuka, nadesłane: Lubiteka Historyczna Szkoła Przetrwania w Parku Miejskim w Lublińcu / zdj. Czesława Włuka, nadesłane: Lubiteka Historyczna Szkoła Przetrwania w Parku Miejskim w Lublińcu / zdj. Czesława Włuka, nadesłane: Lubiteka Historyczna Szkoła Przetrwania w Parku Miejskim w Lublińcu / zdj. Czesława Włuka, nadesłane: Lubiteka
Zobacz całą galerię

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu