Zespół Pieśni i Tańca „Halka” Ambasadorem Miasta Lublińca 2024
W sobotni wieczór 20 stycznia podczas Koncertu Noworocznego na scenie Miejskiego Domu Kultury pojawili się wyjątkowi goście. Przyznane zostały Odznaki Honorowe „Zasłużony dla województwa śląskiego” oraz Nagrody Burmistrza Miasta Lublińca w dziedzinie kultury. Tytuł Ambasadora Miasta Lublińca otrzymał Zespół Pieśni i Tańca „Halka”.
Na dobry początek, na scenie, Zespół Pieśni i Tańca „Halka” otrzymał odznakę honorową przyznaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Początki „Halki” sięgają 1948 roku. Od 2023 roku Zespół działa jako sekcja w Miejskim Domu Kultury w Lublińcu. Instruktorem prowadzącym sekcję jest Krystian Olszowski. Zespół pełni rolę animatora życia kulturalnego w naszym mieście, pielęgnującego tradycje muzyczne folkloru śląskiego oraz innych regionów, promującego tym samym Lubliniec na arenie ogólnopolskiej i międzynarodowej. Obecnym prezesem stowarzyszenia jest Jan Mańka. W zeszłym roku Zespół obchodził 75-lecie działalności. Dzięki wszystkim zasługom, „Halka” pojawiła się tego wieczoru ponownie na scenie podczas przyznania Tytułu Ambasadora Lublińca 2024. Serdecznie gratulujemy tego osiągnięcia!
zdj. Daniel Dmitriew, nadesłane: MDK Lubliniec
Następnie przyszedł czas na odznaki honorowe „Zasłużony dla województwa śląskiego”, które wręczyła Lucyna Ekkert, Radna Sejmiku Województwa Śląskiego. Otrzymali je:
- Kazimierz Bromer, długoletni, honorowy działacz Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego. Przewodnik terenowy i krajowy oraz instruktor tych dziedzin. Organizował liczne rajdy turstyczne, wytyczał szlaki piesze. Jego zasługą jest opracowanie dokumentacji dotyczącej warunków przyznawania Odznaki Krajoznawczej Ziemi Lublinieckiej i Odznaki Krajoznawczej im. Św. Edyty Stein. Jest organizatorem spacerów pod nazwą „Piękny, dawny Lubliniec”.
- Sylwin Bechcicki, współzałożyciel i od ponad 30 lat prezes Oddziału Towarzystwa Edyty Stein w Lublińcu, działacz społeczny i chrześcijański. Od wielu lat zaangażowany w propagowanie kultu świętej, ogromne zasługi podczas tworzenia muzeum „Pro memoria Edith Stein”.
- Ksiądz Antoni Zając, wieloletni proboszcz parafii św. Teresy Benedykty od Krzyża, duszpasterz Powiatowej Straży Pożarnej. Ma za sobą dwie kadencje dziekana dekanatu lublinieckiego. Działacz społeczny i chrześcijański.
zdj. Daniel Dmitriew, nadesłane: MDK Lubliniec
Po wręczeniu zaszczytnych tytułów, razem z Burmistrzem Edwardem Maniurą na scenie pojawili się: Zastępca Burmistrza Miasta Lublińca Anna Jonczyk-Drzymała oraz Przewodniczący Rady Miejskiej Gabriel Podbioł, którzy wręczyli Nagrody Burmistrza Miasta Lublińca w dziedzinie kultury. Przyznane one zostały:
- Julii Sekulskiej, młodej skrzypaczce z Lublińca, laureatce ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów muzycznych. Swoimi występami uświetnia różnorodne uroczystości i wydarzenia w Lublińcu i okolicach, uczestniczy w akcjach kulturalnych, także o charakterze charytatywnym.
zdj. Daniel Dmitriew, nadesłane: MDK Lubliniec
- Grażynie Kempie, nauczycielce języka polskiego z 34-letnim stażem. Jest inicjatorką i realizatorką utworzenia śląskiej klasopracowni regionalnej, współorganizuje Miejski Konkurs Regionalny Poezji, Gwary i Piosenki Śląskiej pt. „Lubi mi się tu… mieszkać”, współpracuje ze Stowarzyszeniem Zespołu Pieśni i Tańca „Halka” w zakresie realizacji zadań z edukacji regionalnej.
zdj. Daniel Dmitriew, nadesłane: MDK Lubliniec
- Tomaszowi Onyskowi, muzykowi orkiestrowemu, kapelmistrzowi Gminnej Orkiestry Dętej w Ciasnej, pedagogowi (nauczyciel klasy trąbki i eufonium w PSM I stopnia im. Janiny Garści w Lublińcu, instruktor w MDK w Lublińcu – instrumenty dęte), trębaczowi występującemu jako solista na koncertach na scenach lublinieckich i na terenie Polski, kompozytorowi Fanfary Lublinieckiej.
zdj. Daniel Dmitriew, nadesłane: MDK Lubliniec
- Marianie Owczarz, solistce-organistce, solistce-pianistce, kameralistce (duet fortepianowy z Liubov Nazarovą), akompaniatorce Chóru Św. Cecylii przy parafii Św. Mikołaja w Lublińcu oraz akompaniatorce wirtuozów występujących na lublinieckich scenach.
zdj. Daniel Dmitriew, nadesłane: MDK Lubliniec
Następnie nagrody otrzymali nominowani przez Miejski Dom Kultury w Lublińcu:
- Mariusz Klama, doświadczony pracownik Działu Organizacji Imprez Miejskiego Domu Kultury zajmujący się od 1993 roku technicznymi aspektami związanymi z produkcją wydarzeń kulturalnych. W 2023 roku Mariusz Klama odpowiadał za przygotowanie i nadzór techniczny nad realizacją największych wydarzeń organizowanych przez Miejski Dom Kultury, takich jak: spektakl „Kultura na zdrowie” z okazji 60-lecia Miejskiego Domu Kultury, widowisko słowno-muzyczne z okazji 75-lecia Zespołu Pieśni i Tańca „Halka”, widowisko słowno-muzyczne „Nic dwa razy się nie zdarza” w wykonaniu artystów MDK.
zdj. Daniel Dmitriew, nadesłane: MDK Lubliniec
- Katarzyna Suchara, długoletni instruktor Studia Piosenki Miejskiego Domu Kultury w Lublińcu. W 2023 roku Katarzyna Suchara była odpowiedzialna za scenariusz, reżyserię oraz koncepcję muzyczną widowiska słowno-muzycznego „Nic dwa razy się nie zdarza” inspirowanego życiem i poezją Wisławy Szymborskiej oraz za przygotowanie wokalne dzieci i młodzieży uczestniczących w zajęciach Studia Piosenki Miejskiego Domu Kultury, między innymi do: 31. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, VI edycji Powiatowego Konkursu Piosenki „Koszęcińska Kuźnia Talentów”, koncertu z okazji Dnia Dziecka z MDK, Festynu u „Oblat”, festynu na 60 urodziny MDK, koncertu na zakończenie wakacji, widowiska słowno-muzycznego „Nic dwa razy się nie zdarza” oraz koncertu podczas „Spotkania z Mikołajem” na Rynku Miejskim.
zdj. Daniel Dmitriew, nadesłane: MDK Lubliniec
Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy nagród i osiągnięć, które w tak znaczący sposób wpłynęły na rozwój naszego miasta. Życzymy kolejnych sukcesów w działaniu na rzecz życia kulturalnego i promowania Lublińca.
Komentarze
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!