Pierwsza praca w IT? Sprawdź, o co warto zapytać!

13 lutego 2024, godz. 8:13
Materiał zewnętrzny
Udostępnij: Kopiuj link

Szukasz pracy w branży informatycznej? Na rynku z łatwością znajdziesz setki atrakcyjnych ogłoszeń różnych pracodawców. Możesz nawiązać współpracę z firmami lokalnymi, jak i z korporacjami o zasięgu ogólnopolskim czy globalnym. O co warto pytać, gdy dopiero zaczynasz swoją pierwszą pracy w IT? Oto zbiór przydatnych wskazówek.

Zakres obowiązków: kluczowe pytanie na start w IT

Wiele nieporozumień między początkującymi pracownikami IT a pracodawcami wynika z niesprecyzowanych zakresów obowiązków. Bardzo często ogłoszenia o pracę są krótkie i ogólnikowe. Jeśli więc nie znajdujesz w nich szczegółowych informacji na temat zakresu zadań na danym stanowisku, porozmawiaj o tym z rekruterem. Ustal, jak ma wyglądać Twój dzień pracy i jakie projekty będziesz realizować. Zapytaj też o podział obowiązków w firmie i o to, jak wygląda proces onboardingu.

Dowiedz się wszystkiego na temat możliwości rozwoju

Chcesz na poważnie związać swoją zawodową przyszłość z branżą IT? Koniecznie dowiedz się, jakie możliwości rozwoju oferuje wybrana przez Ciebie firma. Zapytaj pracodawcę, jak wygląda ścieżka kariery na stanowisku, na które aplikujesz. W profesjonalnych firmach, ukierunkowanych na rozwój, istnieją szczegółowe plany kariery pracowników. Takie plany opracowują najczęściej działy HR w porozumieniu z właścicielami lub zarządami przedsiębiorstw.

Praca IT Bydgoszcz: znajdź pierwszą pracę na miarę swoich oczekiwań!

Zapytaj rekrutera, jakie kompetencje i umiejętności musisz mieć, by móc awansować na stanowiska seniorskie i specjalistyczne. Dowiedz się, po ilu latach pracy w danej firmie można ubiegać się o awans z pozycji juniora na stanowisko seniorskie. Warto także się zapytać o możliwości zarobkowe w perspektywie czasu. Wszystkie te informacje pomogą Ci w podjęciu decyzji, czy dana oferta spełni Twoje oczekiwania, a Ty będziesz zadowolony i spełniony w pracy.

Niekiedy też ciekawe informacje na temat ścieżek kariery w różnych firmach IT znajdziesz na branżowych forach. Poczytaj opinie pracowników i wyciągnij własne wnioski z ich wypowiedzi. Bazuj wyłącznie na tych opiniach, które zawierają dużo szczegółowych, merytorycznych informacji.

Zapytaj szefa o wynagrodzenia i dofinansowania

Jeśli w ogłoszeniu o pracę nie widzisz wzmianki o wynagrodzeniu, koniecznie zapytaj o nie pracodawcę. Jako osoba początkująca w branży IT z pewnością nie otrzymasz pensji, równoważnej wynagrodzeniom specjalistów z wieloletnim doświadczeniem. Masz jednak prawo wiedzieć, czy wybrana oferta spełnia Twoje oczekiwania finansowe. Podanie widełek płacowych jest dobrą praktyką. Dzięki niej podejmujesz świadome decyzje o podjęciu lub odrzuceniu pracy w danej firmie.

Praca Bydgoszcz – sprawdź oferty pracy i aplikuj do renomowanych firm IT!

Rozmawiając z rekruterem, nie obawiaj się zadawać trudnych pytań, dotyczących m.in. systemu wynagradzania pracowników. Ustal, czy podana pensja oznacza kwotę brutto, czy kwotę netto. Dopytaj o zasady wypłacania premii i dodatków. Planujesz przeprowadzkę lub podjęcie studiów podyplomowych? Już na etapie rozmowy wstępnej porozmawiaj z pracodawcą o możliwości uzyskania dofinansowania. Mów otwarcie o swoich potrzebach i oczekiwaniach, by pracodawca mógł się do nich ustosunkować.

Podsumowanie

Szukasz pierwszej pracy w IT? Jeśli tak, nie wahaj się pytać pracodawców o szczegóły ich ofert. Przed podpisaniem umowy o pracę ustal szczegółowo warunki zatrudnienia i wysokość wynagrodzenia w pierwszych miesiącach współpracy. Porozmawiaj też z rekruterem na temat onboardingu i możliwości rozwoju zawodowego.

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu