Współczynnik przenikania ciepła okna, czyli jak zaoszczędzić na energii?

Współczynnik przenikania ciepła okna, czyli jak zaoszczędzić na energii?

4 grudnia 2019, godz. 8:27
Udostępnij: Kopiuj link

Wybierając okna do domu lub mieszkania, przed wszystkim kierujemy się ich ceną. Jednak sama kwota, jaką wydamy na nowe przeszklenia to tylko część kosztów, bo dochodzą jeszcze wydatki na energię cieplną, o których często zapominamy. Przenikalność cieplna okien jest jedną z najważniejszych statystyk, na jakie powinniśmy zwracać uwagę, gdyż to on decyduje o tym, ile ciepła ucieknie, a ile zostanie w pomieszczeniu.

Czym jest współczynnik U dla okien?

Spośród wielu parametrów stolarki okiennej, współczynnik U jest właśnie tym, który informuje o stopniu izolacyjności cieplnej okna. Im jest on mniejszy, tym lepiej dla nas, gdyż świadczy to o wysokiej termoizolacyjności i daje gwarancję niskich strat, jeśli chodzi o energię cieplną. Jednak powinniśmy zdawać sobie sprawę, że każdy element okna ma swój współczynnik, a całość jest szczelna na tyle, na ile szczelny jest jej najsłabszy element.

Dlatego w stolarce okiennej możemy natknąć się na:

  • współczynnik przenikania ciepła dla pakietów szybowych (Ug)

  • współczynnik przenikania ciepła dla ram okiennych (Uf)

  • współczynnik przenikalności cieplnej okna całego (Uw)

Ten ostatni powinien interesować nas najbardziej, gdyż sumą dwóch poprzednich. Wytyczne mówią, że domy o niskim zapotrzebowaniu na energię powinny zostać wyposażone w okna o wartości Uw nie większej niż 0,9 W/(m2·K) – to obecna norma, jeśli chodzi o przenikalność cieplną okien i w większości projektów spotkamy właśnie ją. Nie znaczy to jednak, że w stolarce okiennej nie trafimy na przeszklenia o mniejszym współczynniku ciepła, ale będą one stosunkowo droższe, niż norma.

Jak wybrać okna o niskim współczynniku przenikania ciepła?

Najważniejszą decyzją, jaka wpłynie na współczynnik U, jest wybór pakietu szybowego. Do wyboru mamy pakiety dwuszybowe, trzyszybowe, a nawet czteroszybowe. Podstawowa zasada mówi o tym, że im więcej tafli szkła w pakiecie szybowym, tym jest on szczelniejszy termicznie. Dzieje się tak z powodu budowy pakietu szybowego, na którą składają się:

  • wspomniane już tafle szkła,

  • ramka międzyszybowa rozdzielająca owe tafle (tutaj również mamy dwa warianty: ciepła lub tradycyjna. Warto wybierać ciepłą, gdyż ramka międzyszybowa najczęściej staje się mostkiem termicznym),

  • wypełnienie przestrzeni międzyszybowej (najczęściej wypełnia się ją gazami szlachetnymi, np. argonem, który jest dodatkowym izolatorem).

Jak widzimy, im więcej tafli szyb, tym więcej blokujących ubytki ciepła przestrzeni międzyszybowych, a co za tym idzie – lepsze parametry izolacyjności cieplnej. Dlatego coraz więcej ludzi decyduje się na okna trzyszybowe, których współczynnik przenikania ciepła jest dużo niższy, niż w przypadku pakietów dwuszybowych. (Pakiety czteroszybowe osiągają jeszcze lepsze wyniki, ale stosuje się je rzadko ze względu na cenę. Dzięki ogromnej wytrzymałości świetnie sprawdzają się za to w miejscach wymagających większej ochrony, np. bankach lub wysokich biurowcach.)

Jeśli chodzi o samą ramę okienną, jej rodzaj nie ma tak wielkiego wpływu na ogólny współczynnik U. Nieważne, czy wybierzemy okna PCV, aluminiowe czy drewniane, ich izolacyjność cieplna jest porównywalna (znaczne różnice odnotujemy dopiero w cenach poszczególnych materiałów – plastik jest najbardziej przystępny w tej kwestii).

Energooszczędny dom, to ekologiczny dom

Dziś coraz większą uwagę zwracamy na to, czy nasze domy i mieszkania spełniają odpowiednie normy i czy są przyjazne dla środowiska. Dlatego przenikalność cieplna okien PCV jest dla nas coraz bardziej istotna – pozwala zarówno zaoszczędzić, jak i chronić naszą planetę. Musimy jednak pamiętać, że nawet najwyższy współczynnik U nie będzie nic znaczył bez dobrego i szczelnego montażu, który najlepiej powierzyć specjalistom.

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu