news

Objawowe leczenie grypy – co stosować?

29 stycznia 2021, godz. 12:48
Materiał zewnętrzny
Udostępnij: Kopiuj link

Grypa to wysoce zaraźliwa choroba o ostrym przebiegu. Trudno zabezpieczyć się przed nią w stu procentach, szczególnie w sezonie częstych infekcji wirusowych i osłabionej odporności. Jeżeli się zarazimy, pozostaje nam łagodzić symptomy choroby i czekać, aż organizm upora się z wirusem. Jakie preparaty zastosować w objawowym leczeniu grypy? Po jakie leki sięgnąć, by ograniczyć męczące dolegliwości?

Objawy grypy
Dla grypy charakterystyczne jest nagłe wystąpienie symptomów. Infekcja rozwija się szybko – objawy pojawiają się średnio po 48 godzinach od zarażenia. Typową dolegliwością towarzyszącą grypie jest wysoka gorączka. Temperatura ciała może sięgać nawet do 40°C. Oprócz gorączki objawami choroby są bóle głowy, dreszcze, bóle mięśniowe (nazywane popularnie „łamaniem w kościach”) i uczucie osłabienia. Często przy grypie pojawia się katar, suchy kaszel i ból gardła. U dzieci mogą dodatkowo wystąpić biegunka i wymioty.

Wieloskładnikowe leki na grypę
W objawowym leczeniu grypy wykorzystuje się wieloskładnikowe preparaty. Najczęściej występują w postaci saszetek z proszkiem do sporządzenia roztworu. Złożone leki na objawy grypy zwalczają kilka symptomów choroby jednocześnie. Działają przeciwbólowo, przeciwgorączkowo i rozgrzewająco. Oprócz paracetamolu czy ibuprofenu mogą zawierać substancje zwalczające katar albo suchy kaszel. Warto pamiętać, że wieloskładnikowe leki na grypę wykorzystuje się wyłącznie w leczeniu objawowym. Zawarte w nich substancje nie wpływają na samego wirusa grypy. To organizm zwalcza patogeny, a zadaniem omawianych preparatów jest wzmocnienie ciała.

Zamiast leków wieloskładnikowych można zdecydować się na jednoskładnikowe tabletki czy syropy o działaniu przeciwbólowym i przeciwgorączkowym. Paracetamol, ibuprofen czy aspiryna złagodzą dolegliwości bólowe i obniżą niebezpiecznie podniesioną temperaturę ciała.

Wskazaniem do przyjmowania antybiotyków jest powstanie nadkażeń bakteryjnych. O zastosowaniu leków zwalczających mikroorganizmy decyduje lekarz przepisujący określony preparat. Antybiotyki nie działają na wirusa grypy.

Środki na ból gardła i kaszel
Ból gardła towarzyszący grypie mogą złagodzić spraye, tabletki do ssania albo płyny do płukania jamy ustnej i gardła. Wspomniane preparaty mogą działać znieczulająco, przeciwzapalnie, odkażająco i nawilżająco. Działają miejscowo, precyzyjnie docierając do obolałych obszarów. Część z nich może powlekać śluzówkę ochronnym filmem kojącym podrażnienia.

W przypadku grypy kaszel jest suchy (nieproduktywny). Napady kasłania bywają męczące i utrudniają zasypianie. Podrażniają gardło i nie prowadzą do odkrztuszania wydzieliny. Na suchy kaszel przy grypie stosuje się tabletki i syropy przeciwkaszlowe. Substancje w nich zawarte hamują odruch kasłania i mogą nawilżać podrażnioną śluzówkę. Składniki przeciwkaszlowe często znajdują się w składach złożonych leków na objawy grypy. Jeżeli przyjmuje się wspomniane preparaty, lepiej zrezygnować ze stosowania dodatkowych syropów czy tabletek na kaszel, by nie doszło do przedawkowania leczniczych substancji.

Leki na katar przy grypie
Katar związany z grypą leczy się preparatami udrożniającymi nos i ograniczającymi wytwarzanie wydzieliny. Spraye donosowe i tabletki mają za zadanie zredukować obrzęk i przekrwienie śluzówki, ułatwiając oddychanie. Środków udrożniających nos nie należy stosować dłużej niż tydzień, dlatego że mogą uszkodzić błony śluzowe. Łagodniejszym preparatem wykorzystywanym w leczeniu kataru jest spray z wodą morską.

Objawowe leczenie grypy polega na przyjmowaniu środków farmakologicznych łagodzących poszczególne symptomy choroby. Wykorzystywane są preparaty na katar, kaszel i ból gardła. Leki na grypę obejmują również środki łagodzące ból i zbijające gorączkę oraz wieloskładnikowe produkty działające na kilka objawów jednocześnie. Przyjmowaniu leczniczych preparatów powinny towarzyszyć wypoczynek, picie dużych ilości wody oraz wygrzewanie ciała. W przypadku, gdy objawy grypy utrzymują się przez dłuższy czas albo nasila się ich intensywność, należy skonsultować się z lekarzem w celu ustalenia dalszego postępowania.

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu