Szlifowanie drewna bez tajemnic – metody i narzędzia

Szlifowanie drewna bez tajemnic – metody i narzędzia

16 lutego 2021, godz. 8:57
Materiał zewnętrzny
Udostępnij: Kopiuj link

Drewno to materiał niezwykle wdzięczny do obróbki. Wykazuje ono bowiem sporą plastyczność i przy umiejętnym obejściu można w z niego uzyskać naprawdę wiele kształtów. Ogromną zaletą drewna jest też jego uniwersalność. Wykorzystuje się je bowiem do wielu celów, a szczególnie ceni się je w szeroko pojętej budowlance. Aby spełniało ono swoją funkcję, musi być zwykle odpowiednio oszlifowane. Wbrew pozorom, tego rodzaju obróbka nie jest trudna, o ile pamięta się o kilku istotnych kwestiach.

Wykorzystanie drewna we wszelakich pracach, nie tylko budowlanych, jest na tyle rozległe, że trudno wręcz wyobrazić sobie funkcjonowanie świata bez tego materiału. Z drewna wykonuje się meble, posadzki, schody, a nawet stawiła całe domy. Tak powszechne wykorzystanie nie wynika jedynie z panującej mody. Drewno cechuje elegancja, trwałość i ponadczasowość. Jednak i taki materiał budowlany wymaga pewnej preparacji, by mógł służyć odpowiednio długo. Podstawą obróbki jest oczywiście szlifowanie.

 

Po co szlifuje się drewno?

Szlifowanie drewna pozwala wygładzić jego powierzchnię. To ważne, jeśli np. dany element ma mieć odpowiedni kształt. Ponadto, wykonanie szlifu przygotowuje grunt do nałożenia innego produktu – np. lakieru. Gładka nawierzchnia drewnianych przedmiotów zdecydowanie ułatwia ich montaż do innych nawierzchni, np. za pomocą klejów. I wreszcie – oszlifowane drewno w wielu przypadkach wygląda po prostu estetyczniej a jego użytkowanie jest dużo wygodniejsze.

 

Szlifowanie ręczne i mechaniczne

Szlifowanie drewna można wykonać dwoma metodami – ręcznie lub mechanicznie. W przypadku tego pierwszego, praca odbywa się całkowicie manualnie przy użyciu tradycyjnego papieru ściernego. Z kolei druga metoda polega na skorzystaniu z odpowiednich elektronarzędzi, które dodatkowo wyposaża się w specjalne tarcze do szlifowania drewna. Trudno wskazać, który sposób obróbki jest lepszy. Wiele zależy od tego, jak sporą powierzchnię musimy przygotować do dalszych prac. Niewielkie elementy, niewymagające ogromnej precyzji, bez problemu można oszlifować ręcznie. W pozostałych przypadkach lepiej wykorzystać moc narzędzi elektrycznych. Papier ścierny będzie też odpowiedniejszy do obróbki elementów o nietypowych kształtach.

 

Główne zasady szlifowania

Zarówno papier, jak i tarczę do szlifowania drewna, dobiera się pod typ obrabianej nawierzchni. Poszczególne gatunki drzew charakteryzują się np. inną twardością i warto wziąć to pod uwagę, zaopatrując się w niezbędny do przeprowadzenia prac sprzęt. Drewno miękkie, takie jak sosna, najlepiej potraktować papierem lub tarczą o drobniejszej granulacji. Z kolei gatunki charakteryzujące się większą twardością należy szlifować materiałami o grubszym ziarnie. Warto przy tym pamiętać, że ogólna zasada mówi, by obróbkę zaczynać od tarcz lub papierów o możliwie najgrubszej granulacji i stopniowo przechodzić do modeli o drobniejszym ziarnie. Szlifowanie powinno odbywać się wzdłuż słoi. Pamiętać należy, by przed przystąpieniem do kolejnego etapu obróbki, zetrzeć z nawierzchni powstały pył.

 

O czym jeszcze pamiętać?

Przede wszystkim o bezpieczeństwie. Szlifowanie nie wydaje się pracą trudną, jednak brak ostrożności może skończyć się dla nas skaleczeniem lub nawet poważniejszą kontuzją. Dotyczy to szczególnie przypadków, gdy używamy elektronarzędzi. Decydując się na szlifowanie ręcznie, pamiętajmy, że często jest to metoda żmudna, wymagająca sporo siły i cierpliwości.

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu