Dozór dla internetowych oszustów

Dozór dla internetowych oszustów

23 kwietnia 2021, godz. 9:46
KPP Lubliniec, foto własne
Udostępnij: Kopiuj link

Śledczy z Komendy Powiatowej Policji w Lublińcu namierzyli, a następnie zatrzymali dwie osoby, które miały dopuścić się oszustw w Internecie. Oszuści za pomocą aplikacji mobilnej oferowali do sprzedaży zdjęcia i filmy, których w ogóle nie posiadali, a w zamian otrzymywali od zainteresowanych kupujących kody Blik, które realizowali w bankomatach. Teraz grozi im do 8 lat pozbawienia wolności.

Nad sprawą od marca br. pracowali funkcjonariusze lublinieckiej komendy zajmujący się na co dzień zwalczaniem przestępczości gospodarczej. Efektem ich pracy było ustalenie i zatrzymanie pary oszustów. Jak ustalili śledczy 19-letni mieszkaniec gminy Pawonków i 20-letnia mieszkanka powiatu oleskiego korzystając z popularnej aplikacji służącej do wysyłania filmów i zdjęć oferowali wysłanie za odpowiednią opłatą treści cyfrowych, których w ogóle nie posiadali. Kupujący płacili za zamówione materiały przesyłając wygenerowany, jednorazowy kod Blik. Oszuści nie wywiązywali się jednak z zawieranych internetowo umów sprzedaży, a otrzymane kody realizowali w bankomatach. Zlekceważeni kupujący nie mogli liczyć ani na otrzymanie opłaconych treści, ani na zwrot pieniędzy.

W ubiegły wtorek policjanci zatrzymali na gorącym uczynku 19-letniego oszusta, zaraz po podjęciu przez niego środków z bankomatu. W tym samym dniu, wieczorem zatrzymana została 20-letnia mieszkanka powiatu oleskiego, która pomagała mu w przestępczym procederze. Oboje trafili do policyjnego aresztu, a stamtąd zostali doprowadzeni do Prokuratury Rejonowej w Lublińcu. Prokurator zastosował wobec nich środek zapobiegawczy w postaci policyjnego dozoru. Grozi im kara do 8 lat pozbawienia wolności.

Sprawa ma charakter rozwojowy bowiem śledczy nie wykluczają, że osób, które padły ofiarą internetowych oszustów może być znacznie więcej.

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu