Dozór dla internetowych oszustów

Śledczy z Komendy Powiatowej Policji w Lublińcu namierzyli, a następnie zatrzymali dwie osoby, które miały dopuścić się oszustw w Internecie. Oszuści za pomocą aplikacji mobilnej oferowali do sprzedaży zdjęcia i filmy, których w ogóle nie posiadali, a w zamian otrzymywali od zainteresowanych kupujących kody Blik, które realizowali w bankomatach. Teraz grozi im do 8 lat pozbawienia wolności.

Nad sprawą od marca br. pracowali funkcjonariusze lublinieckiej komendy zajmujący się na co dzień zwalczaniem przestępczości gospodarczej. Efektem ich pracy było ustalenie i zatrzymanie pary oszustów. Jak ustalili śledczy 19-letni mieszkaniec gminy Pawonków i 20-letnia mieszkanka powiatu oleskiego korzystając z popularnej aplikacji służącej do wysyłania filmów i zdjęć oferowali wysłanie za odpowiednią opłatą treści cyfrowych, których w ogóle nie posiadali. Kupujący płacili za zamówione materiały przesyłając wygenerowany, jednorazowy kod Blik. Oszuści nie wywiązywali się jednak z zawieranych internetowo umów sprzedaży, a otrzymane kody realizowali w bankomatach. Zlekceważeni kupujący nie mogli liczyć ani na otrzymanie opłaconych treści, ani na zwrot pieniędzy.

W ubiegły wtorek policjanci zatrzymali na gorącym uczynku 19-letniego oszusta, zaraz po podjęciu przez niego środków z bankomatu. W tym samym dniu, wieczorem zatrzymana została 20-letnia mieszkanka powiatu oleskiego, która pomagała mu w przestępczym procederze. Oboje trafili do policyjnego aresztu, a stamtąd zostali doprowadzeni do Prokuratury Rejonowej w Lublińcu. Prokurator zastosował wobec nich środek zapobiegawczy w postaci policyjnego dozoru. Grozi im kara do 8 lat pozbawienia wolności.

Sprawa ma charakter rozwojowy bowiem śledczy nie wykluczają, że osób, które padły ofiarą internetowych oszustów może być znacznie więcej.

tagi: policja, policja lubliniec
2021-04-23 09:46:51 KPP Lubliniec, foto własne

Komentarze

TEN ARTYKUŁ JESZCZE NIE MA KOMENTARZY. BĄDŹ PIERWSZY, WYRAŹ SWOJĄ OPINIĘ!

Dodaj komentarz

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

x