Zakończył się II Ogólnopolski Zjazd Zakonnych Duszpasterzy Młodzieży i Powołań w Kokotku

Zakończył się II Ogólnopolski Zjazd Zakonnych Duszpasterzy Młodzieży i Powołań w Kokotku [ZDJĘCIA]

18 listopada 2021, godz. 8:29
NINIWA, Marcin Szuścik
Udostępnij: Kopiuj link

Uczestnicy spotkania, ponad 80 zakonników oraz sióstr zakonnych, przez trzy dni zjazdu wzięli udział w szeregu konferencji. Podczas jednej z nich zatytułowanej „Jak być z młodymi?”, o. Bartosz Madejski OMI mówił m.in. o zaangażowaniu w duszpasterstwie własnych pasji, brania pod uwagę kierunku pracy i metod zapoczątkowanych przez poprzedników oraz równoważeniu stawiania wymagań, doceniania wysiłku młodych i wdzięczności. 

O pierwszym dniu spotkania informowaliśmy TUTAJ.

Do zgromadzonych mówiło również małżeństwo, państwo Justyna i Janusz Bochenkowie, którzy odpowiadali na pytanie „Jakiego księdza i siostrę zakonną chcielibyśmy, aby spotkały nasze dzieci?”. Podzielili się własnymi wspomnieniami duszpasterzy z czasu ich młodości. To co zapamiętywali w spotkanych wtedy kapłanach i co ich wyróżniało, to otwartość, czas dla młodych, odpowiadanie na ich pytania, dzielenie się pasją i czas dla Boga. Z kolei jako rodzice zauważyli, że ważne, by pytać młodych o metody i sposoby pracy, które najbardziej im odpowiadają, odpowiadać na ich pytania, nie zbywać ich, uzasadniać zasady chrześcijańskiego życia, a nie pozostawiać ich z hasłem „tak i już”. Zauważyli również, ze młodzi są bardzo uwrażliwieni na autentyczność i szybko zniechęcają się, jeśli kogoś lub coś się udaje. Podkreślili, że ważne jest docenianie zaangażowania młodych.

Jedną z konferencji wygłosił p. Tomasz Samołyk. Przestrzegł, by nie projektować własnych doświadczeń z młodości na młodych dziś – świat bardzo się przecież zmienia. Podzielił się również spostrzeżeniami dotyczącymi tematów, które warto poruszać częściej w katolickiej przestrzeni medialnej. Są nimi: zagadnienia podstawowe – „elementarz” (mówienie o Ewangelii, Bogu pozytywnym językiem – głosimy przecież DOBRĄ nowinę, podczas gdy w przestrzeni medialnej wiara ukazywana jest jako wymagająca i nieprzynosząca korzyści); seksualność; tożsamość i akceptacja. 

Kolejnym gościem spotkania była p. Marta Wajszczyk, która przygotowała wystąpienie pt. „Wizualne aspekty kreowania wizerunku”. Zauważyła, że „im dalej ktoś jest od Kościoła tym bardziej potrzebuje komunikacji wizualnej”. Zwróciła uwagę na 4 pytania, bez których nie powinno się według niej rozpoczynać projektów związanych z grafiką i mediami społecznościowymi. Są to: Co? Po co? Komu? Jak? P. Marta zwróciła także uwagę na aspekt estetyczny projektów graficznych wykorzystywanych w Kościele i przekazała praktyczne wskazówki dotyczące ich tworzenia.

Niemniej ciekawym wystąpieniem od poprzednich było to prowadzone przez p. Gabrielę Bagan – lubliniecką licealistkę, instagramową influenserkę kryjącą się pod pseudonimem „lesscalm”. Podczas prelekcji pt. „Instagram i TikTok w służbie ewangelizacji” mówiła o swoim nawróceniu, decyzji o wejściu w świat mediów społecznościowych, niespodziewanym sukcesie i jej metodzie ewangelizacji. Jest nią przedstawianie swojej codzienności, w której Pan Bóg i Kościół są integralną i naturalną częścią. Jako przykład podała następujące po sobie relacje z zakupów sukienki i spaceru z różańcem. Gabrysia codziennie stara się pokazywać rówieśnikom, że można być normalną nastolatką, fajnie się ubierać, chodzić na imprezy i równocześnie brać na serio Ewangelię.

Na koniec trzydniowego spotkania uczestnicy otrzymali sporą dawkę informacji dotyczącą tworzenia struktur formalno-prawnych mających służyć duszpasterstwu młodzieży.

Oprócz ogromu treści nie brakło czasu na modlitwę. Zakonnicy oraz siostry gromadzili się na jutrzniach, Eucharystii oraz Adoracji Najświętszego Sakramentu.

Cykl spotkań będzie kontynuowany – kolejne z nich odbędzie się w listopadzie przyszłego roku.
 

Galeria: Zakończył się II Ogólnopolski Zjazd Zakonnych Duszpasterzy Młodzieży i Powołań Zakonów Męskich i Żeńskich

fot. NINIWA fot. NINIWA fot. NINIWA fot. NINIWA fot. NINIWA
Zobacz całą galerię

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu