Wernisaż wystawy i promocje książki – Lubiteka zaprasza na wydarzenia

Wernisaż wystawy, promocje książek, spacer po Lublińcu – Lubiteka zaprasza na wydarzenia

6 czerwca 2022, godz. 10:18
inf. Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Lublińcu
Udostępnij: Kopiuj link

Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Lublińcu zaprasza na nadchodzące wydarzenia:

1.HERSTORIA: WERNISAŻ WYSTAWY "SĄSIADKI", SPACER ŚLADAMI KOBIET PO LUBLIŃCU, WARSZTATY

Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna  im. Józefa Lompy w Lublińcu oraz Instytut Myśli Polskiej im. Wojciecha Korfantego zapraszają z okazji Jubileuszu 750-lecia Miasta Lublińca na wernisaż wystawy "60 NA 100. SĄSIADKI. GŁOSEM KOBIET O POWSTANIACH ŚLĄSKICH I PLEBISCYCIE".

Wernisaż odbędzie się 7 czerwca o godz. 17.00. Wystawa jest „brakującą opowieścią" o górnośląskich emancypantkach, siłaczkach, kobietach, dla których ani granice kulturowe, ani polityczne, ani zaborowe, ani granice państw czy języków nie były przeszkodą, aby stawać się sąsiadkami, budować kobiece sąsiedztwo. Inne od męskiego.

  • Kuratorka wystawy: dr Małgorzata Tkacz-Janik;
  • Autorka memów: Marta Frej;

Wystawa pełni rolę edukacyjną pokazując przez postacie wybranych liderek, ale także bohaterek drugiego planu, jak ważna była organiczna praca kobiet w naszym regionie oraz jak pozostaje niedoceniona. Ich zasługi na polu więziotwórczym, edukacyjnym czy społeczno-kulturowym są nie do przecenienia.

„60 na 100. SĄSIADKI. Głosem Kobiet o powstaniach śląskich i plebiscycie" to mobilna wystawa w postaci wielkoformatowych memów, przedstawiających w skali 1:1 trzydzieści bohaterek z przełomu XIX i XX wieku, w szczególny sposób związanych z burzliwą historią Górnego Śląska, a na tym tle ze śląskimi powstaniami oraz akcją plebiscytową.

W ramach wystawy zaplanowane zostały wydarzenia towarzyszące:
13 i 14 czerwiec:

- godz. 15.00: warsztaty herstoryczne dla dziewczynek! Czy znacie serię kapitalnych książek "Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek"? Są tam opisane historie stu niezwykłych kobiet od Elżbiety I po Serenę Williams. Takie książki powstają, aby zainspirować wszystkie dziewczynki oraz rodziców do rozmów o uczestnictwie kobiet w różnych dziedzinach życia. Zapraszamy na warsztat o historii kobiet regionu, który pomoże w takiej rozmowie oraz przygotuje dziewczynki (chłopaków też zapraszamy) do poszukiwania dziewczynek i kobiet w historii Lublińca, Polski i świata. Warsztat będzie zorganizowany w oparciu o wystawę "Sąsiadki". Prowadzenie - dr Małgorzata Tkacz-Janik;

- godz. 17.00 ( zbiórka przy kościołku św. Anny) - spacer śladami kobiet po Lublińcu pt. "Nie tylko Edyta Stein. Mniej znane lublinieckie herstorie", który poprowadzi kuratorka wystawy "Sąsiadki" dr Małgorzata Tkacz-Janik, kulturoznawczyni, pasjonatka górnośląskiego dziedzictwa kulturowego i promotorka historii kobiet naszego regionu. Krzyżowska, Liberkowa, Niegolewska, Proszowska, Ptak, Marxen, Cyranowa, co o nich wiecie? Dlaczego historia kobiet jest mniej znana? Czy lublinieckie herstorie warte są poznania? Na pewno - tak!

2. PROMOCJA KSIĄŻKI - "BARWNE I CIEKAWE W TREŚCI O LUBLIŃCU OPOWIEŚCI"

Burmistrz Miasta Lublińca oraz Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna  im. Józefa Lompy w Lublińcu zaprasza na promocję książki Marii Dziuk pt. „BARWNE I CIEKAWE W TREŚCI O LUBLIŃCU OPOWIEŚCI". Wydarzenie odbędzie się 8 czerwca 2022 roku o godz. 17.00

Autorka w 50 rymowanych opowieściach i legendach ukazuje w barwny i interesujący sposób historię i ciekawe wydarzenia z dawnych lat naszego miasta. Ta książka to niezwykły spacer po lublinieckim zamku, kościołach rynku i ulicach.

Z niej poznamy historie lublinieckich wiatraków i młynów. Przeczytamy o ciekawych i niezwykłych wydarzeniach z dawnych lat i miejscach może zapomnianych lecz wartych poznania w naszym Lublińcu. Książkę ubogacają ilustracje Lublińca w formie malowniczych retrospekcji. To piękna, wartościowa książka o Lublińcu w roku 750- lecia naszego miasta. Serdecznie zapraszamy na spotkanie z autorką i jej książką. Wstęp wolny. 

3. PROMOCJA KSIĄŻKI "LUBLINIEC. 750 LAT HISTORII MIASTA I MIESZKAŃCÓW"

Burmistrz Miasta Lublińca oraz Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna  im. Józefa Lompy w Lublińcu zapraszają  z okazji Jubileuszu 750-lecia Miasta  na promocję książki "LUBLINIEC. 750 LAT HISTORII MIASTA I MIESZKAŃCÓW" autorstwa lublinieckich historyków Olgierda Kniejskiego, Mariusza Żymierskiego, Sebastiana Ziółka, Mariana Berbesza. Wydarzenie odbędzie się 9 czerwca 2022r. o godz. 17.00. Wstęp wolny.

Galeria: Nadchodzące wydarzenia w Lubitece

nadesłane: Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Lublińcu nadesłane: Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Lublińcu nadesłane: Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Lublińcu
Zobacz całą galerię

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu