Aktorzy Teatru po Pracy szkolą swój warsztat pod okiem specjalistów

Aktorzy Teatru po Pracy szkolą swój warsztat pod okiem specjalistów

21 września 2022, godz. 7:52
inf. pras. MDK Lubliniec
Udostępnij: Kopiuj link

17 września aktorzy wyruszyli do Katowic, by tam podszkolić swój warsztat aktorsko-wokalny. Była to również okazja, aby poszerzyć wiedzę dotyczącą niepełnosprawności. Teatr po Pracy to teatr integracyjny, w którym biorą udział również osoby ze szczególnymi potrzebami.

To był pracowity, pełen przygód dzień dla aktorów Teatru po Pracy. Najpierw odwiedzili bistro o wdzięcznej nazwie „Ważne Miejsce”. Tu na piętrze znajduje unikatowa w skali Śląska ścieżka edukacyjna „Tajemnica ciemności” prowadzona przez „Fundację Ważni Ludzie”. Odwiedzający to miejsce goście mają niecodzienną okazję, by doświadczyć pobudzających zmysły i wyobraźnię atrakcji. Niewidomi edukatorzy: Marcin - lubliniecki maratończyk i aktor Teatru po Pracy, Wioleta - mistrzyni Polski w strzelectwie pneumatycznym oraz Darek - asystent Wioli podczas zawodów, opowiedzieli, jak żyją osoby z dysfunkcją narządu wzroku na co dzień i w jaki sposób  można im pomóc. Asystowali również aktorom podczas wykonywania różnego rodzaju czynności bez używania zmysłu wzroku. Dzięki temu mogli oni na chwilę „wejść w buty” osób niewidomych.

zdj. MDK Lubliniec

Następnie aktorzy udali się na spektakl „Ballady i romanse" do Śląskiego Teatru Lalki i Aktora Ateneum. Reżyserem sztuki jest Gabriel Gietzky, dyrektor łódzkiego Teatru Pinokio. Choreografię przygotował współpracujący z Teatrem po Pracy, Szymon Michlewicz- Sowa. 

Po zakończeniu spektaklu odbyły się warsztaty „Romantyczne impro” zainspirowane sztuką „Ballady i romanse". Uczestnicy realizowali zadania z zakresu improwizacji aktorskiej, poznawali podstawy beatboxu i rapowali fragmenty dzieła Adama Mickiewicza pod okiem śląskiego beatboxera, Dominika Franusika oraz aktorów Teatru Ateneum. Mieli również okazję tworzyć własne wariacje głosowe i sceniczne. Warsztaty dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

zdj. MDK Lubliniec

- Zdobyte doświadczenie warsztatowe na deskach scenicznych z zawodowcami, a także z osobami niepełnosprawnymi z pewnością pozwoli aktorom pełniej przygotować się do odtwarzanej roli  i mocno wpłynie na ich przyszłe sceniczne rezultaty. Spotkanie z niewidomymi pokazało, że warto być otwartym na drugiego człowieka, wzajemne się wspierać i razem tworzyć dla naszych cudownych mieszkańców. Aktorzy nie próżnują, bowiem od teraz ruszają już pełną parą do pracy, przygotowując kolejne projekty na 10-lecie swojego istnienia. A te już w przyszłym, 2023 roku! - napisała Agnieszka Raj-Kubat.
 

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu