Kolejna decyzja radnych w sprawie tunelu pod przejazdem kolejowym na ul. Częstochowskiej

Kolejna decyzja radnych w sprawie tunelu pod przejazdem kolejowym na ul. Częstochowskiej

24 marca 2023, godz. 8:49
Lubliniec.info, źródło: BIP UM Lubliniec / zdj. arch. Lubliniec.info
Udostępnij: Kopiuj link

Podczas sesji Rady Miejskiej w Lublińcu (23.03.2023 r.) radni po raz kolejny pochylili się nad tematem przejazdu kolejowego na ul. Częstochowskiej. Przyjęta uchwała ponownie zakłada wyrażenie stanowiska w tej kwestii i jest doprecyzowaniem poprzednich założeń m.in. o podziemne przejście dla pieszych.

Jak czytamy w projekcie uchwały, jej celem jest wyrażenie poparcia dla działań zmierzających do likwidacji przejazdu kolejowego w poziomie szyn poprzez budowę tunelu (wiaduktu kolejowego) na skrzyżowaniu linii kolejowych nr 61 (Kielce – Fosowskie) oraz nr 143 (Kalety – Wrocław Mikołajów) z drogą gminną nr 440135S ulicy Częstochowskiej w Lublińcu wraz z budową przejścia podziemnego w śladzie obecnego przejazdu drogowo-kolejowego, wyposażonego w windy, a w szczególności poprzez deklarację sfinansowania dokumentacji projektowej.

Uchwała zakłada jednocześnie, że poprzednia uchwała w tym temacie traci moc. Mowa o uchwale z poprzedniej sesji Rady Miejskiej ( nr 631/LVI/2023). Wynika to z faktu, że po rozmowach z przedstawicielami PKP PLK zaszła konieczność doprecyzowania opisu zadania poprzez ujęcie w nim także budowy pieszego przejścia podziemnego oraz pełnienia roli zamawiającego przez Gminę Lubliniec – czytamy w uzasadnieniu aktualnej uchwały.

Podjęta uchwała, tak samo jak poprzednia, również zakłada zwrócenie się z apelem do Ministra Infrastruktury oraz Prezesa Zarządu PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. o podjęcie działań zmierzających do realizacji celu.

Projekt przebudowy skrzyżowania kolejowo-drogowego w ciągu ul. Częstochowskiej w Lublińcu znajduje się na liście projektów priorytetowych PKP PLK S.A. do realizacji w perspektywie finansowej 2021-2027, jednak obecnie nie ma on jeszcze zapewnionego finansowania, gdyż finansowanie opiera się głównie na środkach z funduszy Unii Europejskiej – wyjaśniono w uzasadnieniu uchwały. Finansowanie wymienionej inwestycji może pojawić się w 2024 roku. Miasto Lubliniec podejmuje więc dalsze kroki zmierzające do realizacji tej inwestycji, gdyż finansowanie otrzymają w pierwszej kolejności te projekty, które będą gotowe do realizacji (będą posiadały pozwolenie na budowę). 

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu