Mieczyk – niezawodna roślina do ogrodu w stylu naturalistycznym

Mieczyk – niezawodna roślina do ogrodu w stylu naturalistycznym

1 września 2023, godz. 9:23
Materiał zewnętrzny / zdj. yayimages
Udostępnij: Kopiuj link

Mieczyki to rośliny dekoracyjne, które często spotyka się w ogrodach utrzymanych w stylu wiejskim i naturalistycznym. Przyciągają one spojrzenia kolorowymi, podłużnymi, dużymi kwiatostanami. Powszechnie wykorzystuje się je również we florystyce. Co powinniśmy wiedzieć zanim zdecydujemy się na zakup cebul mieczyków?

Ważne informacje na temat mieczyków

Mieczyki to dekoracyjne, wieloletnie rośliny cebulowe, które w naturalnych warunkach można podziwiać w Azji, Afryce, a także w Europie. Jako rośliny uprawne występują one prawie na całym świecie. Mieczyki są częścią dużej rodziny kosaćcowatych, podobnie jak irysy, frezje czy tygrysówki. Zielone łodygi mieczyków są nierozgałęzione i zgrubiałe u nasady. Jeżeli warunki są sprzyjające – mogą one osiągnąć nawet do 120 centymetrów wysokości. Mieczyki podobnie jak inne rośliny z rodziny kosaćcowatych posiadają długie, twarde, mieczowate liście. Częścią podziemną jest cebula, którą okrywają suche łuski. Mieczyki uprawiane są głównie ze względu na dekoracyjne kwiatostany, na szczycie których wyrastają kolorowe kwiaty. Jeden kwiatostan może zawierać od 12 do nawet 24 kwiatów. W sprzedaży dostępne są mieczyki o kwiatach czerwonych, żółtych, liliowych, pomarańczowych, bordowych, białych, kremowych, a nawet wielobarwnych. Pierwsze kwiaty pojawiają się zazwyczaj w lipcu, natomiast okres kwitnienia trwa do końca sierpnia. Rośliny te dobrze prezentują się zarówno samodzielnie, jak i w większych grupach.

Czy uprawa mieczyków jest trudna?

Zanim zdecydujemy się na uprawę mieczyków musimy zdać sobie sprawę, że rośliny te nie posiadają wystarczającej odporności na mróz, żeby przetrwać zimę w polskim ogrodzie. Z tego względu ich cebule są klasyfikowane jako cebule do nasadzeń wiosennych.

Cebule mieczyków sadzi się do gruntu, gdy minie ryzyko wystąpienia przymrozków. Natomiast jesienią należy je wykopać i przenieść do pomieszczenia.

Odpowiednie dla mieczyków będą stanowiska dobrze nasłonecznione i ciepłe (nieograniczony dostęp do słońca gwarantuje obfite kwitnienie). Mieczyki są roślinami wysokimi, dlatego powinno się je sadzić w miejscach osłoniętych od silnych wiatrów. Żeby zabezpieczyć je przed złamaniem należy posadzić je przy ogrodzeniu, ścianie domu czy specjalnych palikach.

Odpowiednia dla mieczyków gleba jest bogata w składniki pokarmowe, przepuszczalna, umiarkowanie wilgotna, próchnicza, o pH zasadowym.

Mieczyki to rośliny, które intensywnie się rozrastają, dlatego powinniśmy pamiętać o zachowaniu stosownych odległości pomiędzy poszczególnymi sadzonkami (przynajmniej 20 centymetrów).

Jakie zabiegi pielęgnacyjne są niezbędne w przypadku tych roślin?

Uprawiając mieczyki musimy pamiętać o regularnym podlewaniu, nawożeniu (zaleca się wybierać dobrej jakości nasiona do roślin kwitnących). Bezpośrednio po posadzeniu roślin zalecane jest odchwaszczanie.

Innym zabiegiem pielęgnacyjnym, o którym trzeba bezwzględnie pamiętać jest usuwanie przekwitłych kwiatostanów. Należy zrobić to tak szybko, żeby roślina nie wytworzyła nasion (jest to dużym obciążeniem dla cebuli).

Kupujemy najlepsze cebule mieczyków

Mieczyki to w Polsce popularne rośliny, dlatego ich cebule kupimy w prawie każdym dobrze zaopatrzonym sklepie ogrodniczym. Są one dostępne także w sprzedaży internetowej. Pamiętajmy, że to jakie cebule posadzimy ma ogromne znaczenie. Najlepiej jest wybierać cebule duże, które wyglądają zdrowo (nie mogą mieć śladów pleśni, uszkodzeń mechanicznych ani plam). Składając zamówienie przez internet najlepiej jest wybierać cebule sygnowane logo polskich, renomowanych producentów.

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu