Dzisiejszy sondaż: Czy Polacy wyjdą z grupy na EURO 2024?

Odpowiedzi:

Szkoła Podstawowa nr 2 w Lublińcu uczestniczyła w projekcie wymiany młodzieży

Szkoła Podstawowa nr 2 w Lublińcu uczestniczyła w projekcie wymiany młodzieży

28 września 2023, godz. 7:55
nadesłane: Szkoła Podstawowa nr 2 w Lublińcu
Udostępnij: Kopiuj link

„Wolność, kocham i rozumiem” – taki tytuł nosił projekt polsko-niemieckiej wymiany młodzieży, która odbyła się w drugim tygodniu września w Gdańsku. Uczniowie naszej szkoły realizowali go wspólnie z młodzieżą ze szkoły partnerskiej w Treuenbrietzen.

Na miejsce spotkania nie bez powodu wybrano Gdańsk – miasto z długą historią walki o wolność. Poczynając od historii Wolnego Miasta Gdańsk, poprzez symboliczne nawiązanie do utraty suwerenności przez państwo w momencie wybuchu II wojny światowej, a także opowiadając o robotniczym buncie w 1970 roku i godnościowej rewolucji Solidarności w 1980. Ważnym punktem spotkania była wizyta w Europejskim Centrum Solidarności, gdzie młodzież mogła zapoznać się z polską drogą do wolności od czasu zniewolenia totalitarnym systemem po rozpad sowieckiego imperium na początku lat 90. Niemieccy uczniowie mogli dopatrzeć się również podobieństw do własnej historii, kończącej się zburzeniem muru berlińskiego. 

Historia była punktem odniesienia do istoty projektu  - zrozumienia czym jest wolność człowieka, gdzie są jej nienaruszalne granice, co rozumiemy jako ograniczenia własnej wolności i wolności państwa, obywateli. Było to tematem dyskusji i rozważań podczas zajęć projektowych, gdzie młodzież współpracując w grupach dwujęzycznych realizowała kolejne punkty projektu.

Edukacja obywatelska nie była jedynym celem projektu. Praktycznym wyrazem własnej wolności  miał stać się taniec. Uczniowie tworzyli, ćwiczyli, a następnie zaprezentowali pozostałym uczestnikom wymiany własne układy taneczne. Wcześniej wzięli udział w warsztatach tanecznych w Szkole Tańca Dance Atelier, gdzie pod czujnym okiem instruktorki tańca i choreografki, wprawiali się w salsie i rytmach latynoskich. 

Najważniejszym doświadczeniem podczas wymiany młodzieży, niezależnie od miejsca spotkania i tematu projektu jest jednak poznanie rówieśników z drugiego kraju, integracja, przełamanie barier językowych, nawiązanie przyjaźni. I tym razem nie było inaczej. Nasi uczniowie wrócili ze spotkania z nowymi doświadczeniami, nowymi umiejętnościami i przede wszystkim z nowymi przyjaźniami. 

Nasza szkoła współpracuje z Gesamtschule Treuenbrietzen od wielu lat i realizujemy projekty wymiany młodzieży zarówno w Polsce, jak i w Niemczech. W czerwcu 2022 roku gościliśmy w Berlinie, realizując wspólnie z młodzieżą niemiecką projekt „Wir sind bunt. Wir bauen unsere Zuknunft friedlich”, podczas którego zajęliśmy się tematem tolerancji i solidarności. Tegoroczna tematyka projektu – wolność; koresponduje z  poprzednim projektem i łączy się z obecną sytuacją na świecie, przez co staje się wszystkim bliska. Przyszłoroczny projekt wymiany młodzieży odbędzie się w Niemczech, w Brandenburgii, gdzie młodzież z obydwu krajów zajmie się tematem ekologii. 

Projekt dofinansowała organizacja międzyrządowa: Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży – Deutsch Polnisches Jugendwerk (PNWM – DPJW)

Koordynatorki projektu:
Barbara Jonek i Karina Płotkowska

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu