Tytuły filmów po śląsku. Wyjątkowa wystawa na skwerze przed MDK Lubliniec

Tytuły filmów po śląsku. Wyjątkowa wystawa na skwerze przed MDK Lubliniec

28 września 2023, godz. 10:06
Lubliniec.info, źródło: MDK Lubliniec / zdj. Lubliniec.info
Udostępnij: Kopiuj link

Przy Miejskim Domu Kultury Lublińcu stanęła ciekawa wystawa plakatów filmowych. Możemy na niej zobaczyć znane tytuły ze świata kina… po śląsku. Odwiedziny wystawy są więc dobrym pomysłem na humorystyczne urozmaicenie jesiennego spaceru.

Autorką wystawy jest Monika Kudełko. To właśnie ona zaprojektowała plakaty do filmów ze śląskimi tytułami. Na stronie MDK Lubliniec czytamy o autorce kilka słów: 

„Jestem dziołcha z Rudy i promuję godkę. Nie tylko tłumaczę, ale i projektuję. Łatwiej jest coś zobaczyć, wyobrazić sobie, niż polegać tylko na samych tytułach” – mówi o sobie artystka. „Chciałam nawiązać nazwą, ale i rysunkiem do naszego regionu. Dla przykładu „Hobbit. Niezwykła podróż” to u mnie „Utopek. Dupno rajza” i widać na nim kominy, Spodek i Pomnik Powstańców Śląskich. Chciałam nawiązać nim do Śląska” – dodaje.

Na wystawie znajdziemy również m.in. plakat do filmu „Krzyk” przetłumaczony jako „Larmo” czy „Batman” jako „Luftmysza chop”. Przykładów jest znacznie więcej, dlatego zachęcamy do oglądania wystawy na skwerze przed MDK Lubliniec. Jest ona dostępna do połowy listopada.

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu