Dzisiejszy sondaż: Czy Polacy wyjdą z grupy na EURO 2024?

Odpowiedzi:

Marek Szołtysek uczył godać przy Miejskim Domu Kultury

Marek Szołtysek uczył godać przy Miejskim Domu Kultury

5 lipca 2021, godz. 10:05
Udostępnij: Kopiuj link

Godać niy ma gańba! Wiedzą już o tym uczestnicy spotkań poświęconych godce śląskiej, które przy Miejskim Domu Kultury poprowadził Marek Szołtysek. Jakie lekcje odbyli lublinieccy szkolorze? 

O tym, że Marek Szołtysek jest wybitnym znawcą godki i kultury śląskiej – nikogo nie trzeba przekonywać. Na trzech spotkaniach – 28 czerwca, 30 czerwca i 3 lipca – wprowadził słuchaczy 
w niezwykle bogaty, choć trochę już zapomniany świat regionu. 

Pierwsza lekcja dotyczyła domu (chałpy i familoka) i jego otoczenia, wyposażenia, prac i obowiązków związanych z jego utrzymaniem. Antryj, ajncla, ausgus – uczestnicy spotkania dobrze wiedzą, o co chodzi! Kolejna opowieść poświęcona była podróżom – tym całkiem bliskim, jak choćby na torg, jak i tym dalekim – na kole, cugiem albo piechty! Ostatnia lekcja jaką poprowadził dla MDK Marek Szołtysek dedykowana była szkole. Czy ktoś jeszcze wie dzisiaj czym jest: tabula, blajsztyft albo puciynka na blaje? Na pewno taką wiedzę opanowali słuchacze, którzy przybyli na spotkania. 

Każdy zapisany uczestnik otrzymał specjalny zeszyt na regionalne zapiski i indeks, w którym już zebrał dowody swoich postępów. Co ciekawe – spotkania były iście międzypokoleniowe! Wśród zasiadających w plenerowej „klasie” były dzieciaki, młodzież, dorośli i seniorzy! 

Kolejne spotkanie z godką śląską już 15 lipca – swoją opowieścią podzieli się Dariusz Niebudek. 22 lipca wielki finał, na który już teraz Miejski Dom Kultury zaprasza wszystkich fanów regionalnej kultury. 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury EtnoPolska 2021.

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu