Rusza odbudowa Szkoły Katolickiej. Zobaczcie wizualizację

Rusza odbudowa Szkoły Katolickiej. Zobaczcie wizualizację

10 sierpnia 2022, godz. 8:09
źródło inf. i fot.: Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalaniej
Udostępnij: Kopiuj link

Jak informują Misjonarze Oblaci, w liturgiczną uroczystość św. Edyty Stein, w obecności przełożonego lublinieckiej wspólnoty zakonnej, o. Lucjana Osieckiego OMI oraz prezesa fundacji oblackiej, o. Tomasza Woźnego OMI, podpisane zostały dokumenty pozwalające na rozpoczęcie odbudowy spalonego zachodniego skrzydła klasztoru w Lublińcu, z którego korzystał Zespół Szkół im. św. Edyty Stein Katolickiego Stowarzyszenia Wychowawców w Lublińcu. Inwestorem przedsięwzięcia jest Polska Prowincja Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej, którą reprezentował o. Józef Czernecki OMI – ekonom prowincjalny. W galerii zdjęciowej artykułu, dzięki uprzejmości Misjonarzy Oblatów, zamieszczamy wizualizację szkoły.

Obecna inwestycja polegająca na postawieniu budynku szkolnego w ramach zakonnych zabudowań zmierza do zamknięcia obiektu w stanie surowym zadaszonym. Inwestorem jest Polska Prowincja Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej, projekt przygotowała firma Modo Design Group z Radomia, a wykonawcą będzie firma Hausbud Sp. z o.o. z Lublińca. Zakończenie tej części prac przewidziane jest na wczesną wiosnę przyszłego roku. Wykończenie szkoły będzie z kolei zadaniem Fundacji Edukacji Katolickiej – informują na swojej stronie Misjonarze Oblaci.

Podano także, że ze względu na trudności w dotychczasowym utrzymaniu szkoły, jej prowadzeniem zajmie się oblacka fundacja, której tożsamość prawna będzie pozwalać na pozyskiwanie środków zewnętrznych przeznaczonych na działalność edukacyjną placówki. Ze względu na powyższe trudności obecny organ prowadzący zadecydował o ponownych wprowadzeniu symbolicznego czesnego. Analiza rynkowa przedsięwzięcia rodzi nadzieje na sprawne i efektywne dalsze funkcjonowanie szkoły katolickiej – czytamy.

Poniżej zamieszczamy opis wizualizacji szkoły (źr. Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalaniej):

Odbudowywany obiekt mieści się w obszarze ochrony przyzabytkowej. Najstarsza środkowa część klasztoru wpisana jest do rejestru zabytków. Projekt powstającej części podlegał nadzorowi konserwatora zabytków. Jednak jej charakter zostanie dostosowany do wymagań szkolnych. 

Budynek będzie odtwarzał bryłę w jej pierwotnych gabarytach tj. szerokości, długości oraz wysokości i kubaturze. Będzie to budynek tradycyjny, murowany, 5 kondygnacyjny, przykryty dachem dwuspadowym ukrytym za ścianami attykowymi tympanonów ścian szczytowych. Architektura budynku oszczędna w wyrazie, spokojna nawiązująca do istniejących zabudowań klasztoru, prostopadłościenna. Na ścianach szczytowych budynku (krótszych) zaprojektowane zostały tympanony trójkątne. W dłuższej ścianie od strony zachodniej zaprojektowane zostało wejście główne do budynku.

Szkoła zyska większą salę gimnastyczną, nowoczesne sale lekcyjne, zaplecze administracyjne, gabinety nauczycielskie oraz stołówkę. Dodatkowo obiekt wyposażony będzie w windę i dostosowany do osób z niepełnosprawnościami.

Od 2000 roku w zachodnim skrzydle klasztoru mieścił się Zespół Szkół im. św. Edyty Stein Katolickiego Stowarzyszenia Wychowawców. Przypominamy, że 24 września 2020 r. doszło do jego pożaru. Zniszczenia okazały się na tyle poważne, że obiekt należało rozebrać. Przez ten czas szkoła znalazła schronienie w pozostałych obiektach należących do Zgromadzenia.

Galeria: Wizualizacja szkoły katolickiej

Wizualizacja zachodniego skrzydła. Kolorem szarym zaznaczono istniejące zabudowania klasztorne. Zdjęcie dzięki uprzejmości Misjonarzy Oblatów Wizualizacja zachodniego skrzydła. Kolorem szarym zaznaczono istniejące zabudowania klasztorne. Zdjęcie dzięki uprzejmości Misjonarzy Oblatów Wizualizacja zachodniego skrzydła. Kolorem szarym zaznaczono istniejące zabudowania klasztorne. Zdjęcie dzięki uprzejmości Misjonarzy Oblatów Wizualizacja zachodniego skrzydła. Kolorem szarym zaznaczono istniejące zabudowania klasztorne. Zdjęcie dzięki uprzejmości Misjonarzy Oblatów
Zobacz całą galerię

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu